<p>Jellempróba – sokan így nevezték az állampolgársági törvény parlamenti vitáját, melyen a Híd nem szavazta meg saját korábbi tervezetét. Tévedés. A jellempróba korábban lezajlott, a kormányalakításkor. </p>
Nem jellempróba
Akkor pedig a párt megbukott, de ez lassan már történelem, az utóbbi egy hónapban közölt 240 tonnányi kommentár mellé nem kell róla még egy.
Az állampolgársági törvény Dostál-féle beterjesztése inkább politikai trollakció, annak is a zseniálisabb fajtája. Adott egy törvénymódosító tervezet, amelyet évekkel ezelőtt a Híd dolgozott ki, így elég a Ctrl+C, Ctrl+V másolási formula, pár aláírás, és mehet a parlamentbe. A vitára csak be kell készíteni a pattogatott kukoricát és a kólát, hátradőlni és élvezni, ahogy a módosítási javaslat eredeti alkotói és hajdani beterjesztői szénné égetik magukat. Az állampolgársági törvény módosítása nem jellempróba, sokkal inkább egy emlékeztető a hidasoknak, milyen koalíciós szerepet vállaltak, amikor Ficóékkal és az SNS-szel paktáltak le.
A szerep színre vitele közben ráadásul taktikai hibák sorát is vétik. Ha egy kicsit jobban átgondolták volna az esetleges csapdákat, akkor például beleírták volna a programtézisekbe az állampolgársági törvény módosítását – még ha erre minimális vagy semmi esély sem lenne. Így bármilyen ellenzéki tervezetet azzal üthettek volna el, hogy jön majd egyszer egy koalíciós tervezet, amely megváltja a világot. És ha nem sikerült volna ilyet kidolgozni és elfogadtatni, akkor felírták volna a teljesítetlen célok nevű, több tucat tételből álló listára. A program jelentős része úgyis mindig csak írott malaszt marad, a teljesületlen tételeket utólag mindig rá lehet kenni valakire. Ha pedig semmiképp sem lehetett volna beleírni a programba, akkor ki kellett volna bulizni, hogy egy ilyen ellenzéki tervezetet megszavazhassanak – mivel úgysem megy át, a Híddal együtt is kevés hozzá a szavazat. Ezt tudni lehetett, hiszen nemcsak a Kotleba-párt, hanem az Egyszerű Emberek frakciójának jelentős része sem támogatna ilyen módosítást.
„Nem mondunk le a kérdés rendezéséről” – mondta a szavazás után Gál Gábor, a Híd frakcióvezetője, ám az igazsághoz sokkal közelebb áll kollégája, Vörös Péter őszinte nyilatkozata: erre a választási időszakra eldőlt az ügy, nem lesz módosítás. Bugáréknak igazuk van, amikor azt mondják, hogy a magyar közösség megmaradásának szemszögéből fontosabb a kisiskolák megmentése, mint a kettős állampolgárság lehetővé tétele. Utóbbi viszont fontos elvi és szimbolikus ügy, melyet nem lehet elintézni egy legyintéssel. És, ahogy levezettük, ennek egyáltalán nem kellett volna vagy-vagy kérdéssé válnia. Avagy: Bugáréknak most azt kellett megenniük, amit kifőztek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.