Nem hiányzik senkinek?

<p>245 napja nincs főügyésze Szlovákiának.</p>

Február 3-án, amikor ugyanezen a hasábon Dobroslav Trnka távozásáról, és Ladislav Tichý, az átmeneti időszakban főügyészi jogköröket gyakorló főügyészhelyettes aznapi színre lépéséről értekeztünk, az önnön harcaiba belevesző koalíció pedig – öt hónap sikertelen próbálkozás után – az akkor biztos kudarcot jelentő titkos szavazás feloldhatóságával próbálkozott, ezt írtuk: „Abban csaknem biztosak lehetünk, hogy Ivan Gašparovič államfő nem fogja aláírni a nyílt főügyészválasztásról szóló törvényt... Ez legalább egy hónappal odázza el az új főügyész megválasztását.” Később kiderült, alábecsültük az időtartamot: június 17-én, mondhatni hullahegyek árán is, sikerült titkos szavazással megválasztani a korábban visszalépett (visszaléptetett?) Jozef Čentéšt, aki vélhetően bizonyos pillanatokban már maga sem tudta, hogy akkor ő most a koalíció jelöltje-e vagy sem, ennek ellenére az országnak továbbra sincs főügyésze, Ivan Gašparovič ugyanis az alkotmánybíróság verdiktjéhez kötötte a kinevezését. Ez tegnap született meg, kimondva, hogy a nyílt főügyészválasztás nem áll ellentétben az alaptörvénnyel.
Ugyanaz államfő egyelőre makacskodik a kinevezéssel, mondván, még nem kapta meg az alkotmánybíróság döntését, ez – remélhetőleg –már nem sokáig (konkrétabb időtartamot a fentiekből okulva nem is próbálunk feltüntetni) odázza el, hogy ez a fontos tisztség be legyen töltve.
Tavaly októbertől, azaz (egyelőre) egy éve húzódik a főügyészsaga. Pedig látszólag egyszerű lépésről lett volna szó, megegyeznek a főügyészjelölt személyében, aztán – mivel többségben vannak– megválasztják a jelöltet. Ennyi. A választópolgárok túlnyomó többségét a főügyészválasztás alapesetben kb. annyira izgatja, mint a stabilitási mechanizmus, ugyanis úgy élik le életüket, hogy messziről sem látnak ügyészt, nemhogy főügyészt (ezzel azonban nem kívánjuk kisebbíteni azt a tényt, hogy döntéseik mindannyiunk életét befolyásolhatják, hiszen az Alkotmány nyolcadik fejezete a magánszemélyek, a jogi személyek és az állam jogainak védelmére hatalmazza fel őket). Teljesen felesleges volt ezt a kérdést a közbeszéd tárgyává tenni, és egy évig tartó lebegtetésével – a kormány bukásának lehetőségét is megengedve – traumatizálni a társadalmat, a jelölteket pedig megalázó helyzetbe hozni.
Az alkotmánybíróság állásfoglalása óvatos győzelemként értékelhető, ám amellett, hogy választ kapunk arra a kérdésre, kinek a malmára hajtotta a vizet a jelenleg is tartó állapot, sokkal fontosabb, hogy a főügyészség mihamarabb megkezdhesse üzemszerű működését az új vezetővel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?