„Most”, de nem híd

<p>Tizenegyedszer osztotta ki díjait Szlovákia Ifjúsági Tanácsa (Rada mládeže Slovenska). A díj elnevezése &bdquo;Most&rdquo;, vagyis Híd, de nincs köze a politikai párthoz, hiszen a díj régebbi, mint a párt. Mások is akarnak hidakat építeni, és nem csak a politikában.</p>

A Híd – fantasztikus fiatalok díjat négy kategóriában adják át, háromban a zsűri dönt, a negyedik kategóriában négy jelöltre lehet szavazni az interneten. Bárki nevezhet jelöltet a díjra az összes kategóriában, csak ki kell tölteni egy online űrlapot.

Idén a fiatal személyiség kategóriában Kaja Bernátová nyert. Egyetemi diák, aki szabadidejében menekülttáborokban segít az embereken. A görögországi Idomeniben észrevette, hogy a nőknek a táborban olyan kevés fehérneműjük van, hogy egymásnak kölcsönzik azokat, aszerint, hogy ki menstruál. Adománygyűjtést szervezett Szlovákiában, több mint 5000 fehérnemű gyűlt össze, így a táborban minden nőnek lett legalább egy bugyija. Ez a példa is mutatja, hogy ha nem is tudjuk megmenteni a világot, mindenki képes egy kicsit élhetőbbé tenni. Kaja tényleg fantasztikus.

Idén két életműdíjat is kiosztottak, az egyik Liptóba került egy idős nénihez, Ľudmila Štrkolcovához, aki egész életében folklórcsoportokat vezetett és több táncos generációt nevelt fel. A másikat egy házaspár kapta, Miroslava és Peter Valach, akik táborokat és egyéb szabadidős programokat szerveznek gyerekeknek. A díjazottakból sugárzott az elhivatottság és a munkájuk iránti óriási alázat.

A sokéves kitartó munkáért a szervezetek közül idén a Pozsonyi medikus egyesületet (Bratislavský spolok medikov) tüntették ki, amelyben már 1920 óta gyülekeznek a diákok.

Az év projektje kategóriában a Fekete lyukak (Čierne diery) nyert, amely feltérképezte az elfelejtett ipari műemlékeket az országban. Igazi lelkes felfedező csapat. A többi versenyben levő projekt is figyelemre méltó: a Paľikerav, amely „romabarát” társadalmat próbál kialakítani Szlovákiában; a Chemplay – gimnazisták, akik egy társasjátékot találtak ki, melynek segítségével könnyebben megy a kémia tanulása; a Nomantinels színház, amely színpadra viszi a queer (azaz meleg, transz- és biszexuális) témákat. Öröm volt nézni, milyen tehetségesek és mennyire különbözőek a mai fiatalok, és hogy egyáltalán nem mindegy nekik, mi történik körülöttük.

Viszont ha a díjakat a Szlovákia Ifjúsági Tanácsa adja, nem pedig a Szlovák Ifjúsági Tanács, akkor miért nem voltak ott magyar fiatalok is? Biztos vagyok benne, hogy sem az intézmény, sem a zsűri nem magyarellenes. Egyszerűen nem ismerik a magyar fiatalokat és a magyar szervezeteket. Tudom, hogy az itteni magyarok kapnak díjakat, kitüntetéseket Magyarországon, és ez esetben a fordítással sem kell bajlódni. De szerintem a szlovákok is kíváncsiak lennének, mivel foglalkoznak, mi foglalkoztatja a magyar fiatalokat. A megoldás egyszerű: jövőre több magyar fiatalt és szervezetet kell jelölni a Most díjra. Semmi kétség, hogy sok jelölésre méltó van köztük, mert egyszerűen fiatalok és fantasztikusak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?