A jelenlegi kormánykoalíció utolsó hónapjainak egyértelmű nyertese a Szlovák Nemzeti Párt. Andrej Danko pártelnök szinte mindegyik ötlete rekordgyorsasággal megy át a szlovák törvényhozáson, általában mindennemű szakmai vita nélkül.
Minimálnyugdíj SNS módra
Remek példa erre a minimálnyugdíj kiszámításának új módja, ami jelentősen megemeli ezt a járadékot.
Hogy mi a gond a magasabb minimálnyugdíjjal? Annak, ellenére, hogy a nyugdíjrendszer módosításához óvatosan kellene hozzányúlni, az SNS javaslata néhány hét alatt jutott el az ötlet szintjéről az elfogadott törvénymódosításig. Andrej Danko jó érzékkel mérte fel, hogy a Smernek szüksége van az SNS szavazataira a minimálbér emeléséhez, és szemrebbenés nélkül alkut ajánlott koalíciós partnerének. A Híd ugyan nem támogatta a javaslatot, de az SNS–Smer duónak sikerült a hiányzó szavazatokat másokkal pótolni.
Az elfogadott törvénymódosítás alapjaiban változtatja meg a 2015-ben bevezetett minimálnyugdíj kiszámítását. Ezt eddig a létminimumhoz kötötték, ezután azonban a két évvel korábbi országos átlagbér 33 százalékát fogja kitenni. Reálisan ez azt jelenti, hogy a minimálnyugdíj 2020-ban 334,30 euró lesz, tehát 55 euróval több, mint 2019-ben. Az eredeti javaslat szerint a mechanizmusnak csak 2021-ben kellett volna életbe lépnie, de egy SNS-es képviselői indítványnak köszönhetően a minimálnyugdíj már jövőre emelkedik.
Természetesen a jelenlegi nyugdíjszínvonal mellett a minimálnyugdíj növekedése pozitívum, a 30 ledolgozott év után jelenleg járó 278,90 eurót semmiképpen nem lehet soknak nevezni. A gond azzal van, hogy az SNS törvényjavaslata ebben az esetben is mindennemű szakmai vita nélkül készült el, és a javaslat hatásai is roppant elnagyolt módon voltak felvázolva.
Ez a nyugdíjakat érintő javaslatoknál különösen aggályos, hiszen nagyon összetett rendszerről van szó, és a változtatgatásoknak komoly, hosszú távú következményei lehetnek.
Ezért nem meglepő, hogy a javaslatot sok kritika érte, és nem csak az ellenzéki politikusok részéről. A Szociális Biztosító és a munkaügyi tárca egyaránt a nyugdíjrendszer alapjainak szétszedésével vádolta az SNS-t, és a Szlovák Nemzeti Bank is kritikus hangnemet ütött meg. A Szociális Biztosító különösen azt nehezményezte, hogy az utolsó pillanatban ráadásul egy évvel előbbre hozták a törvénymódosítás hatályba lépését, és így csak két hónapja maradt a felkészülésre.
Hogy az új minimálnyugdíj hatásait bemutassuk, tudnunk kell azt, hogy a szlovák nyugdíjrendszer két alapelven nyugszik – az érdemen és a szolidaritáson. Az első elv azt jelenti, hogy a nyugdíj összege alapjában véve az aktív korban befizetett nyugdíjjárulékoktól függ, de a szolidaritás biztosítja azt, hogy a korábban alacsony bérért dolgozók se kapjanak nagyon kicsi nyugdíjt. Az SNS javaslata jelentősen gyengíti az érdem szerepét, és erősíti a szolidaritás pillérét. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az önálló kereső tevékenységet folytató magánszemélyek elvesztik motivációjukat a magasabb szociális járulékok befizetésére, ugyanis a minimális járulékok is biztosítják majd számukra a megemelt minimálnyugdíjt.
Az új mechanizmus vesztesei közé tartoznak az átlagbér szintjén kereső munkavállalók is, akik több szociális járulékot fizetnek be aktív korukban, mégis csak kicsivel nagyobb nyugdíjra számíthatnak, mint azok, akik megkapják a megemelt minimálnyugdíj összegét.
Az új minimálnyugdíj az állami költségvetés számára is többletkiadásokat jelent, már 2020-ban további 150 millióra lesz szükség a magasabb minimálnyugdíjak folyósításához. Ezzel a költségvetési tervezet jelenleg nem számol, és ez további gondot jelent a már egyébként is feszült költségvetési helyzetben.
Mindent összegezve: a SNS ötletének több mellékhatása van, és ezeknek következményei nem voltak átgondolva és kielemezve. De ahogy azt egy elemző megjegyezte, Szlovákiában nincs szükség elemzésekre, csak ötletgyáros politikusokra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.