Minden szem a gazdaságpolitikára szegeződik

<p>2012 a kft.-k éve volt. Tavaly öt éve nem látott magasságokba emelkedett az újonnan alakított korlátolt felelősségű társaságok száma. Ettől többet csak a válság előtti utolsó &bdquo;békeévben&rdquo;, 2007-ben hoztak létre.</p>

 

Rögtön hozzá kell tenni, mindez döntő részben a járulékok emelésének mellékhatása. Az alapítási kedv mögött ugyanis az húzódik meg, hogy az egyéni vállalkozók megnövekedett terheik miatt, adóoptimalizáció céljából más jogi formát választanak. Ezen egyáltalán nem szabad meglepődni, hiszen a vállalkozókra éppen az a jellemző, hogy „vállalkozó szelleműek”, folyamatosan keresik a lehetőségeket.
 A másik, szomorúbb adatsor a munkanélküliségi ráta alakulása. Szakértők szerint a nyolcéves csúcs elérésének egyik fő oka az elhibázott Munkatörvénykönyv, amely jelentősen megerősíti a munkavállalók jogait, továbbá a járulék- és adóemelés, amely a munkaadókat idén januártól terheli.Az események hátterében valójában a munkaügyi és a pénzügyminisztérium elhibázott kalkulációja áll. Az állami beavatkozás a feltételezettnél lényegesen negatívabb hatással van a reálgazdaságra. Mindennek végső folyománya, hogy az állami bevételek már most elmaradnak a várttól.
 Az állam szempontjából tehát rosszul alakulnak a dolgok, a magánszektor azonban mégis valamilyen túlélési stratégiát alakít ki. Nem bővít, tulajdonképpen nem is épít le, csak az időszakosan felvehető munkaerőre most nincs szüksége. Ha úgy tetszik, takaréklángra állt. Az árutermelő és -szolgáltató multik egy-két kivételtől eltekintve egyelőre maradnak, ellenben a cégek székhelyének adóparadicsomokba való átköltöztetése látványosan megugrott. Tulajdonképpen még ezt sem szabad elítélni, elvégre tíz évvel ezelőtt Szlovákia is sok kritikát kapott az adócsökkentés miatt, ami idecsábította a cégalapítókat.Az igazi vesztes Robert Fico és a Smer. Összesítve öt évet kormányzott már, és eljött az idő, hogy valami maradandót alkosson. 2006 és 2010 között még meglovagolhatta a lendületben levő gazdaságot, most viszont lépéskényszerbe került. A kormány ugyanis nem játszhat túlélésre, a választások még nagyon messze vannak. Persze, egyáltalán nincs könnyű helyzetben, és jogosan is hivatkozik a nehéz világgazdasági helyzetre. Ezzel azonban nem nyugtatja meg a választóit. A legrosszabb túlélési stratégia az eladósodás lenne. Persze, törvényi garanciák ide vagy oda, elindulhat ezen az úton is. Most minden szem a kormány gazdaságpolitikájára szegeződik.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?