Korábban azt gondoltuk, hogy teljesen felborítja az életünket a robotok érkezése, ma pedig a mesterséges intelligenciát alapul használó chatprogramok miatt érezhetjük úgy, egyre közelebb az idő, amikor majd mindent gépek irányítanak, amikor az emberi tényező már szinte nem is szükséges, a tudásunk, tapasztalatunk a másodvonalba kerül.
Mesterséges őrület
A nyomás erős, ám félni nem kell, csak fel kell készülni a jövőre, és meg kell tanulni kezelni a jelenséget, hogy ezúttal nem az ufók váratlan látogatása hozta el a felfordulást, az apokalipszist, hanem csak ránk szabadították a mesterséges intelligenciát, illetve az ezen az alapon működő chatbootokat – köztük az óriási népszerűségnek örvendő ChatGPT alkalmazást.
Emlékszem, gyermekkoromban sok olyan sci-fit, fantasztikus filmet láttunk, ahol már a robotoké volt a főszerep. Olyan jövőt vázoltak, amiről akkor és még sok-sok évvel utána is azt gondoltuk, hogy ez sosem fog eljönni. És tessék! Már a 2020-as években egyre többet lehetett olvasni a mesterséges intelligenciáról, igaz, akkor még az is távolinak tűnt, olyan tudományosnak, hogy azt gondoltuk, bennünket nem érint, legfeljebb csak a nagyon okos, a tudományok területén dolgozó embereket.
Ám eljött 2022 novembere, megjelent a ChatGPT, és szinte azonnal letarolta a világot. Rövid idő alatt olyan népszerűségre tett szert, ami eddig egyetlen ilyen alkalmazásnak sem sikerült – három hónap alatt a felhasználók száma elérte a 100 milliót, és ez a szám napi szinten több millióval bővül azóta is. A siker nem véletlen, végre egyszerű formában, mindenki számára érthetően – vagy ha azt nem is, de legalább láthatóan – berobbant a mesterséges intelligencia a mindennapjainkba.
Most még csak próbálkozunk, szórakozunk vele, feladatokat adunk neki: írjon cikket erről, írjon valamit arról, elemezzen, oldja meg a házi feladatot, vagy írja meg helyettünk a beadandó esszét!
Az első hírek alapján az eredmények megdöbbentők, a tanárok sokszor nem tudják megkülönböztetni, melyik fogalmazás származik a diáktól, és melyik az, amelyet egy robot írt. Megfejti a fizikafeladatot, ám érzékenyen tiltakozik akkor, amikor egy politikusról kellene ironikus kommentárt írni, mivel az erkölcstelen…
Egyelőre ismeretlen dolog a mesterséges intelligencia, ám egyre többet tudunk róla. S ahogy az lenni szokott, sokan félnek az ismeretlentől. Pedig nem kell, pontosabban nem érdemes, mert szeretnénk vagy nem, ez már itt van és velünk marad. Éppen ezért a legjobb megoldás, ha megtanuljuk kezelni, használni és az előnyünkre fordítani. Igaz, szakemberek körében már mind gyakrabban merül fel, hogy nemcsak az emberek életét könnyítheti meg a mesterséges intelligencia, hanem az online bűnözőkét is, így a mostaniaknál még kifinomultabb megoldásokra, adathalász, zsarolóvírusos támadásokra számíthatunk. A politikai propaganda pedig minden eddiginél nagyobb arányban lepheti el az internetet.
A ChatGPT egyelőre csak egy 300 milliárd szóból, szókapcsolatból álló szövegtengert használ, azaz semmi újat nem fedez fel, csak összerakja az eddigi ismereteket egy egészbe. Gyakran téved is. De minden percben okosabb és okosabb lesz, és nincs messze az idő, amikor online, azonnal tud majd reagálni a mindennapokra. Barát vagy ellenség a mesterséges intelligencia? Rövidesen kiderül. De már fontosnak tartom megjegyezni: ezt a cikket még ember írta…
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.