Meri vagy nem meri

<p>Már öt tizenévesről tudunk, aki az elmúlt hónapban belehalt abba, hogy extrém kisfilmmel akarta ámulatba ejteni a világ internetes közösségét. Vírusként terjednek a különböző &bdquo;próbatételek&rdquo;, amelyek során a fiatalok igyekeznek túlszárnyalni társaikat a hajmeresztő, gusztustalan és életveszélyes trükkökkel.</p>

Ha beütjük a keresőbe a neknomination szót, órákon át nézhetjük, hogyan feszegetik az emberek saját határaikat, teljesítőképességüket, hogyan csinálnak valami olyat, ami előttük még senkinek nem jutott az eszébe.

Egyszerűen csak „menők” akarnak lenni? Ez lenne az Andy Warhol-féle tizenöt perc hírnév? Minél hajmeresztőbb a próbatétel, annál valószínűbb, hogy nem csak a haverok nézik meg a felvételt, hanem az egész világ. Az új őrület első áldozata például egy hajtásra kiivott egy hét decis vodkásüveget. Utána elveszítette az eszméletét, és már nem tudták megmenteni az életét. Ezt a videót mára levették a netről, de egy hete még látható volt. A másik srác egy tizenötödik emeleti erkély korlátján akart végigfeküdni. Egyensúlyát vesztette, lezuhant, szörnyethalt. Sokan azzal aratnak netes babérokat, hogy megisszák a saját vizeletüket, meggyújtják a hajukat, ájulásig a víz alatt maradnak... A napokban a „fahéjpróba” söpört végig a világon, ami miatt százszámra láthatunk a neten fahéjtól fulladozó és okádó fiatalokat. Sőt, olyan hőstetteket is, amikor valaki motorolajat kever az italába, aranyhalakat nyel le egy pohár sörrel kísérve, vattát eszik, vagy öt liter vizet iszik egyszerre. A mutatvány végén általában felszólítanak valakit, hogy csinálja utánuk huszonnégy órán belül. Ha az illető nem mer megtenni valami marhaságot, akár ki is közösíthetik. Az új jelenséget már elemzik a szociológusok és a pszichológusok, NagyBritanniában és Írországban pedig elrettentő jelleggel előadásokat tartanak a középiskolákban, hátha sikerül megállítaniuk az őrület terjedését. A játék népszerűsége a legtöbb szakértő szerint a közösségi oldalaknak köszönhető. Mert ilyesfajta durva fogadások az internet előtt is voltak, ezek azonban egy-egy iskola vagy diákcsoport kultúrkörében maradtak. Most viszont orosz fiatalok versenyeznek kínaiakkal, franciák mexikóiakkal, szóval kinyílt a világ, és sokan egyre hajmeresztőbb ötletek megvalósításával akarnak „bizonyítani”. A nagyobb nyilvánosság nagyobb társadalmi nyomást gyakorol a fiatalokra. És az sem mellékes, hogy sokan a nyilvános megszégyenítéstől tartva vállalják az önsanyargatást. Egy húszéves brit fiatalember például azzal indokolta közel egy liter gin elfogyasztását, hogy fogadtak a barátaival, és „meg kellett mutatnia, ki a főnök”. Utána rosszul lett, de azért hazatámolygott. Két nap múlva holtan találták.
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?