<p>Menjünk választani - nagyjából ez az idei előrehozott parlamenti választás üzenete.</p>
Menni vagy nem menni?
Ebben minden érintett egyetért, pontosabban azok, akik a választók kegyeit keresik. Sőt, a párttagok már ahhoz sem ragaszkodnak, hogy a választók az ő pártjukra adják a voksukat, állítólag megelégednek azzal, ha a választók elmennek szavazni és leadják érvényes szavazatukat.
A sajtó hemzseg attól az értelmetlen szövegtől, hogy azoknak, akik nem vesznek részt a választáson, nem lesz joguk bírálni a kormányt és a politikusokat, mert nincs joguk ítélkezni felettük. Meg hogy a választás állampolgári kötelesség stb. Közben szó sincs semmiféle kötelességről. Épp úgy, ahogy a szabadsághoz való jog része a hallgatáshoz való jog, épp úgy része a választáson való részvételhez való jog a választások mellőzéséhez való jog. Az a lényeg, hogy mindenkinek joga van szabadon, önállóan dönteni. Egyébként azt gondolom, hogy Szlovákiának a jelenlegi helyzetben nem ártana, ha törvénybe iktatnák a választásokon, népszavazásokon való kötelező részvételt, ahogy ez néhány más országban van. A távolmaradókat pedig megbüntetnék.
Megtehetjük azt is, hogy elmegyünk ugyan szavazni, de az urnába üres borítékot dobunk, ezzel üzenve a politikusoknak, hogy az emberek hajlandók elmenni voksolni, de nincs kit választaniuk. De biztos, hogy ezt az üzenetet nem kapják meg a politikusok - az üres boríték statisztikailag és jogilag is egyenlő az érvénytelen szavazattal, ugyanaz, mint ha a választó két vagy az összes párt listáját tenné a borítékba -azt ugyanis nem hozzák nyilvánosságra, miért volt érvénytelen a szavazat. Olyan ez, mint amikor valaki meggyőződésből, más meg sajnálatból -mert nincs esélye bejutni a parlamentbe - választaná valamelyik pártot. A szavazat számít, nem az ok.
Természetesen jogos az attól való félelem, hogy az idei, előrehozott parlamenti választáson lesz a legalacsonyabb a részvétel 1990 óta. Az okokat nem kell részletezni - elég megemlíteni, milyen előzmények alkották a kampány tárgyát. S az sem mellékes, hogy amint bezárul a választóhelyiségek ajtaja, a politikusokat már nem érdeklik a választók, csak néhány hónap múlva, amikor ismét kinyílnak ezek az ajtók.
Akkor menni vagy nem menni? Nem adok tanácsot senkinek - mindenki döntse el maga. Végül is ez az egyik feltétele a valóban szabad választásnak.
Juraj Hrabko
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.