Megelőzés is kellene

<p>Csak egészség legyen, meg térerő, hangsúlyozza egyik dalában Hajós András, az Emil Rulez énekese. Logikus, mert ha egészség van, akkor minden rendben, ha meg nincs, legyen legalább térerő, hogy tudjunk orvost hívni.&nbsp;</p>

A parlamenti képviselők az elmúlt napokban olyat tettek, amit eddig soha: három napig egyfolytában vitáztak egy (részben) egészségügyi témáról. Aki nem látta, hallotta a vita egyetlen részletét sem, az sokat tett a saját egészségéért, leginkább ugyanis agresszív politikai szájtenisszel teltek a hosszú órák. A jelenség jól beleillik abba a történetbe, amelynek adhatnánk mondjuk a következő címet: A nyugati társadalmak közegészségügyi ámokfutása. Széles a kontextus, hát kezdjük messziről. Az emberek nagyjából háromféleképpen tekintenek az egészségügyre. Az első típus elutasítja a klasszikus medicinát, és még orvoshoz sem hajlandó elmenni. A második típus nem utasítja el a klasszikus medicinát, és hajlandó elmenni orvoshoz. A harmadik csoport tagjai tudni vélik, hogy orvosaink csupán a tüneteket gyógyítják (mindig épp annak a cégnek a gyógyszereivel, amelyik jobban „megfinanszírozza” őket), mégis elmennek az orvosokhoz, mert vagy nincs más választásuk, vagy ha lenne, nincs rá pénzük. Mi beszedjük a gyógyszereket, a politikusok vitáznak, közben pedig alig esik szó az egészségügy katasztrofális helyzetének valódi okáról. Ez pedig az, hogyan lesz az egészséges emberből beteg ember. Az egész rendszer ugyanis arra van felépítve, hogyan gyógyítsuk meg minél gyorsabban a betegséget. Legalább ilyen fontos lenne arról beszélni, hogyan őrizhetjük meg egészségünket. Ha ugyanis egészségesek maradunk, nem kellenek gyógyszerek, sem kórház, sem drága CT berendezés. Persze, ez egy irreális és ideális állapot, kórházakra és orvosokra szükség van. De miért nem lehet megtanítani az emberekkel, hogy melyik típusú élelmiszereket melyik típusú embereknek mikor és hogyan érdemes fogyasztani? Milyen mozgásformák valók az egyes embertípusoknak? Az „együnk sok gyümölcsöt és mozogjunk sokat” típusú tanácsokkal nem sokra megyünk, ez kiderült az utóbbi évtizedek során. Az élelmiszeripar és az egészségügy profitálni akar az emberekből, nem segíteni nekik. Patetikus szavak, de én leginkább ezt érzem, ha bemegyek egy hipermarketbe vagy egy kórházba. Közben azért azt se felejtsük el, hogy ezen a téren a magunk urai vagyunk: megválaszthatjuk, mit eszünk és mit teszünk, hogy egészségesebbek legyünk, nem az egészségügyi miniszter jár helyettünk a boltba. Szóval csak részben okolhatjuk a rendszert. Amiért viszont mindenképpen okolható a rendszer, hogy nem figyel az emberek egészségének megőrzésére, a megelőzésre. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?