Ma is köztünk él a földi élőlények közös őse

Talán meglepőnek tűnik, de az összes Földön élő állat közös őse még mai is itt él közöttünk. Amerikai tudósok olyan kulcsfontosságú genetikai jellegzetességet találtak az átlátszó, ostoros Choanoflagellates egysejtűekben, amely a korábbi feltételezésük szerint csak az állatokban mutatható ki.

Talán meglepőnek tűnik, de az összes Földön élő állat közös őse még mai is itt él közöttünk. Amerikai tudósok olyan kulcsfontosságú genetikai jellegzetességet találtak az átlátszó, ostoros Choanoflagellates egysejtűekben, amely a korábbi feltételezésük szerint csak az állatokban mutatható ki. A Choanoflagellates családfája több mint hatszázmillió évre nyúlik vissza, egészen addig a korig, amikor az állatok – azok a többsejtű organizmusok, amelyek határozott testfelépítéssel és szervrendszerrel rendelkeznek – kifejlődtek az ősi tengerekben úszkáló mikroszkopikus élőlényekből. Ezek a mikrobák az ősei a növényeknek, gombáknak, baktériumoknak és az összes olyan élőlénynek, amelyek ma a Földet benépesítik. A többsejtű élőlények egysejtűekből való kifejlődését régóta kulcsfontosságú mozzanatnak tartják a földi élet történelmében. A kérdés az, hogy ki volt az állatok őse, és milyen genetikai eszközöket adott át nekik. Ez azonban nehéz kérdés, mivel ezeket az eseményeket lehetetlen kimutatni az ősi kövületekből, mondta Sean B. Carroll professzor, a kutatás egyik résztvevője. Az elmúlt években megértették a biológusok, hogy a természet meglehetősen takarékosan bánik a génekkel. Ahelyett, hogy új géneket találna ki az új feladatokra, inkább a meglévő géneket csoportosítja át. Például ugyan azok a gének felelnek a legyek egyszerű és átlátszó szárnyaiért, mint a pillangók színes és formás szárnyaiért. Ennek a jelenségnek a megértésével a tudósok képesek lettek követni az állatok közötti evolúciós kapcsolatot. Carroll és kollégája, Nicole King a Choanoflagellates génjeinek feltérképezésekor olyan sejtkommunikációs gént találtak, amelyet eddig csak állatokban mutattak ki. A jelenlegi tanulmány határozottan azt sugallja, hogy a mai állatok kulcsfontosságú génjei már az evolúció hajnalán is léteztek. A Choanoflagellatesek egyértelműen géneket birtokolnak, melyeket nem lehet megtalálni más egysejtűekben, ugyanakkor kapcsolatban állnak az állatok eredetével. Az állatok közös ősének megtalálása azért különösen fontos, mivel a segítségével megmagyarázhatóvá válik a földi élet kialakulása és az élőlények evolúciója.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?