Kormányfő, férj, apa

<p>Őszintén szólva nem különösebben érdekel, hogy Robert Ficónak van-e szeretője. Ismerem az érvelést: egy közszereplőnek többet el kell viselnie; aki a feleségét csalja, az a választókat is be tudja csapni; biztonsági kockázat, zsarolható, a nő kém lehet satöbbi.</p>

 Ennek ellenére mondom, hogy a dolog nem érdekel, ugyanis a miniszterelnök pozíciója végrehajtói, nem reprezentatív; nem azt várom el tőle, hogy feddhetetlen legyen, hanem azt, hogy alkalmas legyen a posztjára, hogy agilisen tudja képviselni egy ország érdekeit. A Smer ma hatalmas fölénnyel vezeti a közvélemény-kutatásokat, hónapok óta, kormánypozícióban is megtartva előnyét. Ezen a Fico-affér sem fog változtatni. Nyilván vannak, akik személyes sértésként fogják fel a miniszterelnök (vélt vagy valós) botlását. De ezzel ellenirányban hat az a folyamat, amely által a magukat potensnek mutató politikusok szimpátiaszavazatokat szereznek. A klasszikus példa természetesen az olasz Silvio Berlusconi, aki nem annak ellenére, hanem sok tekintetben éppen azért népszerű, hogy idős korában is potens, sőt szuperpotens férfinak mutatja magát. Fico egy államfő-választási kampányban sem sokat veszítene ezzel az afférral.

De játszunk el a gondolattal, mi történne, ha Fico a titkárnő-ügy hatására lemondana. Vajon van valaki, aki át tudná venni a kormányrudat? A Smerben nagyon félnek Fico esetleges távozásától: a hírek szerint pont azért nem hivatalos elnökjelölt még, mert pártjában az utódlásharcoktól tartva sokan nem szeretnék elengedni tisztségéből. Az ellenzék még kevésbé tűnik kormányképesnek: az egykori Radičová-koalíció pártjai nem hogy nem tudtak ellenszert találni a döcögő együttműködés javítására, a Népi Platform kudarcai és az SaS felbomlása a helyzet további romlására utalnak. Mindez feltárja a politikai elitek állapotát és Robert Fico központi szerepét. Akárhogy is, jelenleg ő az egyetlen politikus, akiről elhihető, hogy tartósan képes fenntartani a kormányzáshoz szükséges parlamenti többséget. A Smert lehet szeretni és gyűlölni, intézkedéseit joggal kritizálni, de a stabilitást nehéz elvitatni tőle.

Ebből a szemszögből nézve a moralizálás talajtalannak tűnik. Ha van egy személy, aki többet képes tenni saját politikai pólusának stabilitásáért, mint bárki más, akkor a munkáját „pusztán” magánéleti és morális szempontokból megítélni édeskevés. Fontos lenne megérteni, hogy a szavazás nem arról szól, hogy kit kedvelek, kivel ülnék le kártyázni, kit vinnék el magammal nyaralni, hanem arról, hogy kiről hiszem el, hogy képes kormányozni egy országot. Fico persze ettől nem lesz – Dosztojevszkij után – többre jogosult, „kiválasztott ember”; hibáinak súlyával neki is szembe kell néznie. De nem miniszterelnökként, hanem férjként és apaként.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?