Klímamessiás

<p>Hatalmas hírveréssel jelentették be a napokban, hogy fordulópontjához ért a sokak által az emberiség megváltójának, egyfajta modern messiásnak tartott Párizsi Szerződés.&nbsp;</p>

A klímaváltozás megakadályozása érdekében aláírt egyezményt a héten az Európai Parlament is jóváhagyta. A nagy kérdés csak az, hogy az emberiség valóban képes-e megállítani a felmelegedést, vagy a katasztrófa már elkerülhetetlen.

Az egyezmény hatályba lépésének feltétele, hogy azt az ENSZ klímaváltozás elleni keretegyezményének 55 olyan állama ratifikálja, amelyek együttesen a globális üvegházhatást okozó gázkibocsátás 55 százalékáért felelősek. A tavaly december 12-én, a párizsi klímakonferencián 195 ország közreműködésével létrejött megállapodás azt a célkitűzést erősítette meg, hogy a Föld légkörének felmelegedését a kötelezettséget vállaló 195 ország 2 Celsius-fok alatt tartsa az iparosodás előtti mértékhez képest, és folytatja az arra irányuló erőfeszítéseket, hogy a felmelegedés csak 1,5 fokos legyen. A politikusok szerint a szerződés fantasztikus áttörés, a nagy kérdés már csak az, hogy az emberiség valóban képes-e megállítani a felmelegedést.

A klímaváltozás tagadhatatlan tény, amit kutatások tucatjai támasztanak alá. Legutóbb James Hansen, az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) korábbi vezető klímakutatója és 11 szakértőtársa jelentette be, hogy a globális felmelegedés miatt 115 ezer éve nem volt ilyen meleg. A Világbank elemzése szerint a szélsőséges időjárás miatt Afrikában és Ázsiában is emberek milliói kerülhetnek nehéz helyzetbe, ami az elkövetkező időszakban beindíthat egy soha nem látott népvándorlást a szerencsésebb helyzetben levő országok irányába. Mindez óriási szociális és politikai feszültségekhez vezethet a nyugati országokban, a globális felmelegedés eredménye így egy globális konfliktus lenne, több millió áldozattal.

Ennek elkerülésében segíthet a párizsi klímaegyezmény. A lényeg ez esetben azonban a feltételes módon van. Az egész ugyanis nagyjából arra a helyzetre hasonlít, mint ha egy lejtőn lefele dübörgő, vezető nélküli úthengert próbálnánk megállítani úgy, hogy felugrunk rá, és úgy döntünk, rálépünk a fékre. A probléma csak az, hogy még nem tudjuk, egyáltalán működik-e a fék, hiszen nem lehet tudni, hogy a mostani felmelegedés milyen mértékben írható az emberiség számlájára. Az ennél is nagyobb probléma, hogy míg a példabeli úthenger fékjének működőképességét másodpercek alatt felmérhetjük, a párizsi klímaegyezmény esetében ez hosszú évtizedekig tarthat, és egyáltalán nem biztos, hogy lesz eredménye.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?