Kit kell meggyőzni?

kollár čaputová matovič

A közjogi méltóságok deklarációt írtak alá, amelyben megerősítik, hogy Szlovákia folytatja az európai irányt és teljesíteni fogja NATO-s kötelezettségeit. 

Gondolhatnám, hogy ez a dokumentum ünnepi gesztus akart lenni, jelkép, politikai „virágcsokor” az egyesült Európa alaphangját megadó, Schumann-féle deklaráció 70. évfordulóján. De az ilyen dokumentumok nem szoktak csak úgy, jelkép gyanánt születni, hanem van mögöttük politikai szándék.
És akkor szokás valamit megerősíteni, amikor úgy tűnik, hogy az a valami meggyengült.

A kormányfő szerint nem fordulhat többet elő, hogy a fenti kérdésben az ország vezetői ne egységesen lépjenek fel. Igen, erre szükség van (más téren is). Két és fél éve részt vettem egy EU-témájú nemzetközi rendezvényen, amelyet az akkori közjogi méltóságok, Kiska, Fico és Danko nyitott meg, és mindhárman egységesen és hangsúlyosan kiálltak az EU fontossága mellett. Ugyanezt mondta el Korčok, a mostani külügyminiszter.

Majd az akkori ellenzék következett, Kotlebát kivéve, mert őt nem hívták meg. Pedig, mint kiderült, nem ő volt az unió egyetlen kritikusa. Pontosan emlékszem, hogy Remišovának (akkor még OĽaNO) is voltak némi ellenvetései, aztán pedig Krajňák következett a Kollár-féle pártból, aki nagyon erősen támadta az EU politikáját. Vagyis ha komolyan gondolták, amit akkor mondtak, akkor a mostani kormánypártoknak tényleg van miért győzködniük egymást, hogy mégiscsak „örök időkre az EU-val!”. Vagy az a korábbi euroszkepticizmus is csak látszólagos, azaz megjátszott volt, sok egyéb dologgal együtt csupán a Fico-ellenes politika része?

Akkor mit kell megerősíteni? Talán a lakosság uniós lelkülete gyengült meg? Hát annak biztosan nem tett jót az EU koronavírus-járvánnyal kapcsolatos viselkedése, de még inkább az, amikor az uniós bürokraták tagadták a nyilvánvaló tényeket és azt, amit előzőleg ők maguk mondtak. Ezzel együtt azt gondolom, hogy a lakosságnak még az euroszkeptikus része sem akarna ténylegesen kilépni az Európai Unióból. Kis ország vagyunk, ugyan hova mennénk.

Vagy az uniós identitást kell erősíteni? De hogyan? A húsz évvel ezelőtti politikai forgatókönyvből idézek: „a kívánatos fejlődési terv szerint a nemzeti identitás osztódni fog, vagyis gyengülni fog más csoportidentitások javára. A lakosság gondolkodását és viselkedését mélyebben áthatják majd a posztindusztriális nézőpontok, így a többség és a kisebbségek nemzeti identitása gyengülni fog a fejlett nyugati társadalmakban dinamikusan fejlődő csoportidentitások javára, amelyek számára az etnicitás nem oly fontos.”

Tehát van, ami csak akkor erősödik, ha mást meggyengítenek. A békét is előbb meg kell gyengíteni, hogy meg lehessen erősíteni a fegyverkezést. A NATO nélkül ez valóban nem megy. S mi történne szegénnyel, ha mi elfeledkeznénk a kötelezettségeinkről, azon kívül, hogy nem hagynák...

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?