Kertész Imre: a szélsőjobb nem a nemzet képviselője

Nem tekintem a magyar nemzet képviselőjének a szélsőséges jobboldalt – jelentette ki Kertész Imre író, az első magyar irodalmi Nobel-díjas azon a fogadáson, amelyet a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) adott tiszteletére.


Nem tekintem a magyar nemzet képviselőjének a szélsőséges jobboldalt – jelentette ki Kertész Imre író, az első magyar irodalmi Nobel-díjas azon a fogadáson, amelyet a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) adott tiszteletére. Kertész Imre, aki Mádl Ferenccel és Kovács Lászlóval is találkozott, úgy fogalmazott: nincs olyan európai ország, ahol négyszázaléknyi őrült ne lenne.

Az író hétvégi találkozóin utalt arra, hogy Magyarországon politikailag két front áll egymással szemben, s véleménye szerint ez a hasadás természetellenes. Zoltai Gusztáv szerint a Nobel-díj azt jelzi: az Auschwitzok megengedhetetlenek. "A csendőrmítosz ápolói, a nyilasok utódai, az Árpád-sávos lobogóval felvonulók nem számíthatnak a történelem megbecsülésére” – mondta. A Mazsihisz ügyvezető igazgatója bejelentette, Kertész Imre lesz az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem első díszdoktora. Tordai Péter, a szervezet elnöke úgy vélekedett: a Nobel-díj kimondatlan és megkésett bocsánatkérés a világ jobbik felétől. Tordai Péter hozzátette, a rosszak "tovább lehelik gyilkos mérgüket”, ezért szükség lenne egy nulladik parancsolat beiktatására, amely így szólna: légy ember! "De amíg ez a nulladik parancsolat nem jut el a legmélyebb zsigerekig, addig követeljük, és tesszük ezt egyre türelmetlenebbül: büntessék Magyarországon is a holokauszt tagadását, fenyítsék meg a gyűlöletkeltőket és adjanak megfelelő esélyt a felekezetünknek a talpra álláshoz, a felvirágzáshoz” – hangoztatta.
Az ünnepségen Kertész Imre felesége felolvasta azt a levelet, amelyben Izrael Állam elnöke fejezi ki gratulációját népe és saját maga nevében. Az eseményen jelen volt Szalay István, a Miniszterelnöki Hivatal egyházi kapcsolatokért felelős címzetes államtitkára, Judith Varnai Shorer, Izrael Állam budapesti nagykövete, Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője és Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke is.
Mádl Ferenc köztársasági elnöknél még szombaton tett látogatást Kertész Imre, és kölcsönösen megajándékozták egymást egy-egy könyvvel. Mádl Ferenc a találkozó után elmondta: nagy elismerés számunkra az a díj, amelyet Kertész Imre írástudásával, írásművészetével méltán megérdemelt. Mádl Ferenc szavai szerint a Sortalanság című regény segít abban, hogy a magyar társadalom emlékezzen, egy katartikus élményt hosszan megéljünk, és lassan békévé oldja a fájdalmat. Mádl azonnal elkezdi olvasni a Száműzött nyelv című esszékötetet, amelyet Kertész Imre ajándékozott neki. A Nobel-díjas író a találkozó után elmondta: a köztársasági elnökkel az országot foglalkoztató kérdésekről beszélgettek. Többi között arról, hogy milyen jó lenne, ha "megszűnnének az egymással szemben álló frontok”, és milyen jó lenne, ha egy kis önreflexióval, egy kis önismerettel fel lehetne emelni az ország szellemi színvonalát – mondta Kertész Imre. A Nobel-díjas író jövő év nyarának elejéig szeretné befejezni új könyvét, amely modern regény lesz, a Kaddis a meg nem született gyermekért figuráit helyezi élesebb szituációkba.
Kovács László külügyminiszterrel is találkozott Kertész Imre. Az író diplomata-útlevelet kap, mert ki más képviselhetné jobban a magyar kultúrát külföldön, mint a Nobel-díjas író. Kovács nagyon büszke arra, hogy egy olyan Nobel-díjast adott az ország a világnak, aki Magyarországon él, és nem a világ valamely más táján, s egyedül érte el ezt a teljesítményt. Kovács László a díj odaítélésének másnapján a francia külügyminiszterrel találkozott, s minisztertársa gratulált Magyarországnak az irodalmi Nobel-díjasához. "A francia külügyminiszter úgy fogalmazott: a díj bizonyítja, hogy a magyar kultúra valóban az európai és a világkultúra élvonalába tartozik” – idézte fel Kovács László. A külügyminiszter szólt arról is, hogy Bécsben egy szemináriumon egy magas rangú osztrák politikus úgy mutatta be Kovács Lászlót, hogy annak a Magyarországnak a külügyminisztere, amely Nobel-díjas írót adott a világnak. Egy kínai lap budapesti tudósítója jelezte Kertész Imrének – aki szombaton órákon át dedikált is –, vélhetőleg ő lesz a második magyar Petőfi Sándor után, akinek műveit lefordítják kínai nyelvre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?