A valóban izgalmas vasárnapi parlamenti választások után mindössze egyetlen dolog tűnik megnyugtatónak, nevezetesen az, hogy a szerb társadalom kétharmada átlendült az Európához közelítő reformok irányába, az átformálódás tehát visszavonhatatlannak tűnik. Ez az összkép azonban jobb, mint a mostani voksolás nyomán kialakult szkupstinai képlet, annak bizonytalan kifejletével.
Jön Vuk
A hatalom gyakorlásának kompromisszumra kényszerítő ereje persze közismert, mégis kissé tanácstalanul latolgatjuk, hogyan is áll majd össze a lehetséges koalíció. Kostunicáék például a Szerb–Montenegró államszövetség fennmaradásának hívei, Szerbiát azonban autonóm tartományok nélküli regionális felosztásban képzelik el. A Demokrata Párt szintén a közös állammal célozná meg Európát, ám belül a megemelt jogkörű tartományok meglétét indítványozzák. A technokrata előjelű G17 Plusz az önálló Szerbia mellett száll síkra, a Megújhodási Mozgalom viszont éppenséggel a monarchia visszaállítását követeli. Ebből szövetséget összehozni külön mutatványnak ígérkezik. Hasonlóképpen az új szerbiai alkotmány megszövegezése is.
A radikálisok amúgy páholyból figyelik a fejleményeket; céljukat elérték, nélkülük kétharmados törvény nem születhet, hasonlóképpen az alkotmány sem módosítható. Nem beszélve arról, hogy a rendszerint aggodalmaskodó, a dolgokat nem elsiető Kostunica ebben még partnerük is lehet. Egyszóval nehézkes, körülményes parlamenti élettel számolhat Szerbia, a reformfolyamatok lelassulásával, s Európa is megint kissé távolabb került.
A választás két tényt erősített meg. A 2000 októberében bekövetkezett fordulat és az elmúlt három év sokak számára nem hozta meg a várt gyors fellendülést. A másik: ez az időszak kevésnek bizonyult ahhoz, hogy a háborúkhoz, majd a bombázásokhoz vezető téves milosevicsi ideológia végleges vereséget szenvedjen; őszintén szólva erre nem is történtek igazán komoly kísérletek. A Hágai Nemzetközi Bírósággal való (felemás) együttműködés így lassacskán a visszájára fordult; a romantikus-revansista szerb nemzeti önérzet – más irányjelző nem lévén – visszakanyarodott betáplált téves kútforrásához. (A 19 induló párt, illetve koalíció közül négy esetében Hágában fogva tartott, vagy hágai körözött volt ezúttal a listavezető.) Tehát: elégedetlenség és nemzeti romantika. Demagóg és populista szövegekkel ezt lovagolta meg ügyesen a Szerb Radikális Párt, sikerük pedig azt jelzi, hogy a visszarendeződésnek ugyan (egyelőre, szerencsére) nincsenek meg a feltételei, ám a múlt hagyatéka még nagyon is jelenidejű. Tévesnek bizonyult úgyszintén a korábban a Szerbiai Demokratikus Ellenzékbe tömörülő meghatározó pártok mostani hangsúlyozott és kockázatos különutas felállása a kampány időszakában, és kifejezetten csődöt mondott az egymással marakodó magyar pártok taktikája, hiszen a vajdasági magyarok szavazatai így értelmetlenül tűntek el a süllyesztőben.
A végleges adatok közzététele nyomán rövidesen összeül az új összetételű szerb parlament, ahol – s ez már jelzésszerű lesz – először is házelnököt kell választani, köztársasági elnök híján az adhat majd megbízatást a kormányalakításra. Addig pedig marad néhány nap az egyezkedésre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.