(TASR-felvétel)
Jó hírek a második hullám árnyékában
Annak ellenére, hogy az utóbbi napok fő témája ismét a koronavírus-fertőzöttek számának megugrása, gazdasági téren azért némi remény is felcsillant: óvatos optimizmusra ad okot a pénzügyminisztérium friss gazdasági előrejelzése.
Az aktuális nemzetközi és hazai mutatók fényében ugyanis a tárca elemzői jelentősen javították Szlovákia gazdasági teljesítményének idei kilátásait. Míg júniusban csaknem 10 százalékos gazdasági visszaesést vártak 2020-ban, a szeptemberi előrejelzés már csak 6,7 százalékos visszaesést jósol. Ez még mindig több, mint a 2009-es válságév visszaesése, de már korántsem tűnik annyira tragikusnak a helyzet, mint néhány hónapja. Ennek megfelelően a munkanélküliek száma sem nő akkora mértékben, nem haladja meg a munkaerő 7 százalékát.
Nem csoda, hogy ezt az elemzést Igor Matovič személyesen mutatta be, ugyanis a jelenlegi helyzetben a kormánynak minden jó hírre szüksége van. Még akkor is, ha a részletes adatok szerint nem a kormány válságkezelő gazdaságpolitikája volt a fő hajtóerő a gazdaság vártnál gyorsabb újraéledésében. A prózai ok, hogy a karanténintézkedések feloldása után a lakosság vásárlókedve a vártnál gyorsabban állt helyre egész Európában. Ez jól látható a szlovákiai gazdasági adatokból is, az utóbbi hónapokban a hazai fogyasztás normál szintre állt vissza. A kiskereskedelem bevételei júliusban már csak egy hajszállal maradtak el a járvány előttitől, az energiafogyasztás és a teherjárművek mozgása pedig az ipar teljesítményének normalizálódását mutatja. Hasonló folyamatok mentek végbe Szlovákia legfontosabb európai exportpiacain is, ennek köszönhető a hazai export nyári feltámadása.
A fertőzöttek számának gyors növekedését látva azonban nem könnyű megőrizni óvatos derűlátásunkat. Ehhez túl friss a tavaszi korlátozások emléke, a bezárt bevásárlóközpontok, éttermek, kávézók és gyárak ott vannak a kollektív tudatunkban. De meg kell jegyezni, a holnaptól életbe lépő intézkedések korántsem rontják annyira a szlovák gazdaság teljesítőképességét, mint a tavasziak. A tömegrendezvények betiltása ugyan súlyos döntés, de bizonyos megszorítások mellett a bevásárlóközpontok, éttermek és kávézók most nyitva maradnak. Tovább működnek az alap- és középiskolák, ami létfontosságú a vállalkozói szféra számára, hiszen így legalább a kieső munkaerő nem okoz további főfájást.
A tömegrendezvények betiltása ugyan tovább nehezíti a már így is sokat próbált rendezvényszervezők, kulturális intézetek és sportklubok helyzetét, de a kormánynak elegendő anyagi forrása van, hogy végre igazán hathatós segítséget nyújtson ezeknek az ágazatoknak.
Nem lesznek könnyűek az őszi hónapok, de a tavaszi nagy gazdasági leállás nem fenyeget. A kormányok tanultak a tavaszi hónapokból, és ma mindenki tudja, hogy az európai gazdaságok számára egy hasonló visszaesés már komoly gazdasági és szociális következményekkel járna. A szlovák gazdaság a második hullám árnyékában is tud működni, még ha ez ideiglenesen azzal is jár, hogy a társadalmi életünk a munkahelyre és a családra szűkül.
Ha sikerül az elkövetkező néhány hónapot javarészt rendben működő gazdasággal átvészelni, akkor talán túl leszünk a nehezén. A koronavírus elleni vakcina kifejlesztése és az érkező uniós források 2021-ben dinamikus növekedési pályára állíthatják a szlovák gazdaságot, és a 2020-ban kiesett GDP-t már a jövő év végére behozhatjuk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.