Hekktől hackig

laptop notebook hacker vél

Megint a kiberbiztonság lesz az egyik fő téma a novemberi amerikai választásokig, a múlt héten, még csak afféle felvezetésképpen, lezajlott már néhány támadás.

A Microsoft egy konferencián jelentette be, hogy legalább három amerikai kongresszusi képviselő e-mail-fiókját érhette úgynevezett phising-támadás, tehát rosszindulatú kódot célba juttató e-maileket kaptak. Az egyik támadást kifejezetten a „demokratikus eljárásrend elleni” támadásként értékelte a Microsoft. Más biztonsági szoftverfejlesztő cégek a technikai lenyomozás után a 2016-os elnökválasztás idejéből is ismert Fancy Bear orosz hackercsoporthoz kötötték az akciót.

Eközben ismét komoly figyelmeztetést adtak ki az amerikai energiaszektor nagy cégei számára, mivel újabb bizonyítékot találtak arra, hogy rosszindulatú, előre telepített orosz programok is bekerültek az informatikai rendszerekbe. Ez azt jelenti, hogy ha elég ügyesek a támadók, akár az elektromos hálózatokban is súlyos fizikai kárt okozhatnak. Egyelőre csak a behatolás bizonyított, nyilvánosan nem elemezték, hogy milyen mély volt.

Az amerikai választás a leglátványosabb, de messze nem az egyetlen célpont.

A híresen gazdag Szingapúrban az egyik állami egészségügyi adatbázisból lopták el 1,5 millió felhasználó rendkívül bizalmas adatait. Ezekkel szinte bármit lehet kezdeni: nem biztos, hogy most fogják felhasználni azok, akik megszerezték, hanem ahogy az ilyen esetben valószínű, rögtön túladtak az adatokon.

Ami az igazán váratlan, hogy már a hekket sem ehetik meg nyugodtan a szülők a strandon, amíg óvodás gyerekük egy tableten játszik. A Roblox nevű játékprogramban fordult elő, hogy a hétéves gyerek játékbeli karakterét hirtelen két másik átállított karakter megerőszakolta a képernyőn. Nem csak egy gyereknek lenne ijesztő, ha békés gombaszedés helyett hirtelen fizikai erőszakot látna a képernyőn. Ez természetesen nem a játék része, kiderült, hogy hackerek szórakoztak és átírták néhány karakter viselkedését. A programot természetesen helyreállította a fejlesztő cég, de majdhogynem maga is beismerte, hogy ilyesmi bármikor megismétlődhet.

Az pedig a magyarországi hackertörténetek számát szaporítja, hogy a budapesti XVII. kerületi alpolgármester lányát a szobájában valamelyik kütyübe beépített kamerán keresztül leste meg egy férfi.

Ha összeszámoljuk, hogy hány kamera vesz körbe minket, méghozzá önszántunkból, hiszen minden telefonban, laptopban ott figyelnek a kis lencsék, és ezeket korántsem olyan nehéz távolról bekapcsolni, mint gondolnánk, akkor ez már szinte hétköznapi történet lehet.

Tökéletes megelőzés, százszázalékos biztonság nincs. Marad a józan ész, a felkészülés és a meg-nem-lepődés. Mindenki mentse el a nyári fotóit, mielőtt megérkezik a következő zsarolóvírus-hullám.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?