Hasonlóság van a cseh és a magyar kormányválság között, amely valószínűleg abból adódik, hogy Prága és Budapest gyökerei is az Osztrák–Magyar Monarchiában találhatók – állítja a cseh gazdasági és politikai napilap.
Hasonló kormányválságok
Medgyessy Péter azért változtatott kormánya összetételén, hogy „a szocialista párt októberi kongresszusa előtt megerősítse pozícióját és fenntartsa az államháztartás reformjának legalább a látszatát” – véli az újság. Megjegyzi, hogy Medgyessy húzása – október helyett már most bejelenteni a változásokat – meglepetést keltett, hasonlóan mint José Barrosónak, az Európai Bizottság elnökének váratlan bejelentése az európai tárcák elosztásáról.
Az újság szerint a szabaddemokraták felháborodtak ugyan Csillag István gazdasági miniszter leváltásán, de „a koalíció szétesése nem valószínű”. A szocialisták népszerűsége ötéves mélyponton van, s a pártvezetők szemére vetik Medgyessynek, hogy a cserékkel nem várt októberig, amikor a párt tisztújító kongresszust tart, s kiválasztja a 2006-os választások államfő-, illetve kormányfőjelöltjét.
Az elégedetlenség a magyar szocialisták körében – hasonlóan a cseh szociáldemokratákéhoz – azután érte el tetőpontját, hogy a párt vereséget szenvedett az európai parlamenti választáson. A politikai vezetők attól tartanak, hogy a kormányfő reformintézkedései miatt szavazatokat veszítenek a 2006-os választáson – írja az újság, s úgy véli: „Medgyessynek ezért nehéz keresztülvinnie az államháztartás reformját.”
A cseh politikára emlékeztet az a mód is, ahogy Budapest kinevezte az Európai Bizottság új magyar biztosát, Kovács Lászlót – jegyzi meg végezetül a Hospodářské noviny. (-kes)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.