Három szobor, három sztori

<p>Azt szokták mondani, hogy mindegyik szobornak megvan a maga története. A mondás különösen igaz lehet Szlovákiára, ahol az elmúlt két hónapban három műalkotásról is legalább egy novellára való anyagot össze lehetett volna gyűjteni. Mit lehet tenni egy szoborral, amit az igazán érintettek akarata ellenére állítottak fel?</p>

Elvinni, szakemberekre hárítani a felelősséget, vagy egyszerűen a helyén hagyni – mindhárom esetre van példa.

A közvélemény szemében a legnagyobb felzúdulást Szvatopluk szobrának felállítása váltotta ki a pozsonyi vár előtt. A kommunista háziszobrász, Ján Kulich alkotását a választási kampány hajrájában leplezte le nagy egyetértésben három elnök, az akkori három legfőbb közjogi méltóság: Pavol Paška házelnök, Robert Fico miniszterelnök, és Ivan Gašparovič köztársasági elnök. Az ötlet megszületésétől az engedélyek megadásáig alig hetek teltek el, a kapkodásra jellemző, hogy a szobrot állító polgári társulás még mindig gyűjti az alkotásra szánt pénzt. Könnyen lehet, hogy hiába, mert Szvatoplukot áthelyezik. Richard Sulík egymaga láthatóan nem mer dönteni – túlságosan nagy nyomás nehezedik rá. Jobban belegondolva, ki is akarna a nemzet ellenségének szerepében tetszelegni a nagy Szvatopluk eldózerolásával? Aranyszabály, hogy sokkal egyszerűbb odarakni valahová egy szobrot, mint eltávolítani. A szakemberekből álló bizottság véleményére hagyatkozva már jóval könnyebb lesz a döntés, a kérdés csak az, mikorra születik meg az elhatározás.

Jóval kevesebb erkölcsi dilemmája volt egy szobor eltávolításával a Szakszervezetek Háza dolgozóinak: egyszerűen leszerelték és a rendőrségre vitték Dalibor Bača augusztus harmadikán leleplezett műalkotását, Robert Fico mellszobrát. Az óriási mellszobrot egy polgári társulás leplezte le, névleg azért, hogy társadalmi vitát kezdeményezzen a köztéri szobrok elhelyezéséről és azok megindoklásáról. A média figyelmét felkeltették, feszültséget is sikerült generálni, társadalmi párbeszédet viszont annál kevésbé. A viccből felállított súlyos szobrot probléma nélkül elvihették az önjelölt cenzorok.

A harmadik műalkotással kapcsolatban nincs vita, csak néma csend. A választási kampányban, törvénysértések sorozatával áthelyezett Cirill és Metód-szoborcsoport zavartalanul vigyázza a körforgalmat (és ijesztgeti az oda betévedő, gyanútlan, kezdő sofőröket). Az áthelyezési ünnepségen hangos tiltakozók vették körbe, de a kormányváltás óta még csak a tiltakozásra sem vette senki a fáradságot. Igaz, ha Szvatopluk pozsonyi áthelyezése az idegenszívűség megnyilvánulása, akkor Cirill és Metód új komáromi helyének megbolygatása minimum a nemzetárulással ér fel. De hol marad az igazság?

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?