Ha "elsüllyed" az Északi-sark

Száz éven belül nyaranta teljesen elolvadhat az Északi-sark jege, ha az emberiség nem csökkenti radikálisan a széndioxid-kibocsátást - figyelmeztetett a WWF nemzetközi természetvédelmi szervezet. Az átalakulás egyik várható következménye, hogy megnyílik az Északnyugati-átjáró.

Az üvegházhatást keltő széndioxid-kibocsátás miatt egyre növekszik annak kockázata, hogy a földgolyó északi pólusán megolvad a jégtakaró, s ennek nyomán akár egy méterrel megemelkedhet az óceán vízszintje. Az északi póluson bekövetkező átalakulás természetesen komoly hatással lehet az élővilágra: egyes állatfajok - köztük a jegesmedve - végleg kipusztulhatnak. Az éghajlati változás okozta olvadás 17 millió ember közvetlen környezetét érinti majd. A fenti sötét jövőképet 250 kutató vázolta fel a jelenlegi tendenciákból kikövetkeztethető éghajlati változások perspektíváit összegező jelentésében, amelyet a nyolc ország által létrehozott Északi-sarki tanács (Arctic Council) felkérésére készítettek. A WWF a jelentést összefoglaló közleményében megállapította, hogy az Északi-sark körzetében a korábban vártnál sokkal gyorsabban és intenzívebben mennek végbe a klimatikus változások, ha csak időben nem sikerül jelentősen visszafogni a környezetszennyező széndioxid-kibocsátást. Megnyílik az Északnyugati-átjáró A sarki jégtakaró eltűnése következtében a Csendes- és az Atlanti-óceán között egy szélesebb, s ez által hajózhatóbb "északi átjáró" nyílna a hajóforgalom előtt, miközben újabb területek válnának hozzáférhetővé a halászat számára. Ha a folyamat folytatódik - írják a tanulmány szerzői - bekövetkezhet Grönland jegének felolvadása is - igaz, ez több évszázadot venne igénybe - s e hatalmas tömegű jégtakaró vízzé válása a számítások szerint hét méterrel növelné az óceán szintjét. A jégpáncél eltűnése viszont halálra ítélné a jegesmedvét és sok más állatfajt - állapítja meg a tanulmány. Az Északi-sarki tanácshoz tartozó nyolc ország - Egyesült Államok, Kanada, Oroszország, Japán, Finnország, Svédország, Izland és Norvégia - a világ összes széndioxid-kibocsátásának 30 százalékáért felelős. Oroszország a múlt hónapban hagyta jóvá az üvegházhatást előidéző gázkibocsátások csökkentését előíró Kiotói Jegyzőkönyvet, s ezzel lehetővé tette a szerződés hatályba lépését. Az Egyesült Államok viszont, amely az egyik legnagyobb széndioxid-kibocsátó, továbbra sem hajlandó csatlakozni a légszennyezés korlátozását célzó nemzetközi szerződéshez.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?