Gyorsteszt a leggyakoribb szexuális betegségre

Brit kutatók gyors és hatékony tesztet fejlesztettek ki a leggyakoribb szexuális úton terjedő betegségre, amelyet a chlamydia nevű baktérium okoz.

A Chlamydiasis a leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség.

Brit kutatók gyors és hatékony tesztet fejlesztettek ki a leggyakoribb szexuális úton terjedő betegségre, amelyet a chlamydia nevű baktérium okoz.



A Chlamydiasis a leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség. A világon 400 millió fertőzöttet tartanak nyilván és évente 90 millió új fertőzöttet regisztrálnak. Európában évente 3 millió új beteget észlelnek. Magyarországon a lakosság 30 százalékának fertőzöttségét becsülik, de nincs rutinszerű szűrés.

Ha nem észlelik és kezelik idejében, a fertőzés méhnyálkahártya-gyulladást, húgycsőgyulladást, petevezeték-gyulladást okozhat, ami a termékenység csökkenéséhez, sőt meddőséghez vezethet. Súlyosak lehetnek az életvitelt kórosan befolyásoló következmények: koraszülés, többszöri vetélés, szív- és érrendszeri betegségek, érelmeszesedés, szívinfarktus, ízületi gyulladások.

Nagy probléma, hogy a fertőzés a nőknél 80, férfiaknál 50 százalékban nem okoz tüneteket, tehát nem okoz semmilyen panaszt sem. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a tünetmentes hordozók ne fertőznének. A kórokozó jelenlétének kimutatására több módszer is rendelkezésre áll, ezek azonban viszonylag körülményes és drága eljárások. Nagy szükség volt már tehát egy olyan tesztre, ami egyszerű és széles körben elérhető megoldást jelent a fertőzöttség kimutatására.

A brit Cambridge University kutatói öt éves munkával fejlesztették ki azt az olcsó, könnyen használható tesztet, amelynek segítségével gyorsan és megbízhatóan lehet kimutatni a chlamydia-fertőzöttséget.

A "Firstburst" nevű teszt alkalmazásához mindössze egy kis vizelet vagy hüvelyváladék szükséges. A teszt körülbelül 25 perc alatt kimutatja, jelen van-e a kórokozó. A jelenleg alkalmazott tesztek sok kényelmetlenséget okoznak - mivel a nőknél általában a méhnyak felszínéről, a férfiaknál pedig a húgycsőből veszik a mintát - és kiértékelésük is jóval tovább tart.

Dr. Helen Lee, a kutatások vezetője szerint az új módszer különösen értékes lehet a fejlődő országokban, ahol az emberek egyébként is nehezen jutnak orvosi ellátáshoz - írja a BBC.

Nagy szükség van egy ilyen módszerre a fejlettebb országokban is, ahol a fertőzöttek zöme nincs tudatában fertőzöttségének, ugyanakkor a betegség a diagnózis felállítása után jól kezelhető.


Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?