Az embereket régóta foglalkoztatja az a kérdés, hogyan lehetne az idegrendszer és egy mesterséges szerkezet (például művégtag) között működőképes, kétirányú kapcsolatot létrehozni.
Gondolattal irányítható művégtag Magyarországon
Az embereket régóta foglalkoztatja az a kérdés, hogyan lehetne az idegrendszer és egy mesterséges szerkezet (például művégtag) között működőképes, kétirányú kapcsolatot létrehozni. Páli Jenő agykutató egy évvel ezelőtt néhány nap alatt kitalált erre egy megoldást, amelynek két kulcselemét - a mesterséges bőrt és az idegrendszerhez kapcsolódó szerkezetet - tavaly februárban szabadalmaztatta.
A mesterséges bőr olyan elektronikai berendezés, amely hasonlóan épül fel és működik, mint a valódi, emberi bőr. Természetesen, vannak közöttük eltérések is, hiszen minden érzékelési folyamat az érzékszervek és az agy egymásra ható működésének eredménye, ezért a mesterséges bőrben az agyi tényező hiányát technikai megoldásokkal kellett pótolni.
A mesterséges bőr végtagvesztett emberek műkezére, illetve a műkéz ujjaira húzva képes a formák, felületi mintázatok pontos, élethű leképezésére, valamint a tárgyak megfelelő erősségű, csúszásmentes megfogására, ami lehetővé teszi a valódi emberi kéz ügyességét megközelítő tárgymanipulációt és eszközhasználatot. A mesterséges bőr az iparban is hasznosítható fogó- és tapintófelületként, sőt, az emberi életet veszélyeztető helyeken is jól használható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.