Gašparovič faxa

<p>Múlt héten újabb mesteri bohózattal gazdagította a szlovákiai közéletet az Alkotmánybíróság&ndash;Gašparovič duó. Tudják, van az a bizonyos Čentéš-ügy. Ezt arról a fickóról nevezték el, akit egy valaha volt kormánykoalíció tagjai azzal kerestek fel, hogy legyen a közös főügyészjelöltjük.&nbsp;</p>

Valószínűleg azóta is átkozza a napot, amikor igent mondott, ám több fordulós parlamenti cirkuszok után végül a többség megválasztotta. Ivan Gašparovič (akkor még így hívták a köztársasági elnököt) viszont közel két éven át nem volt hajlandó őt kinevezni – ebben az országban ezt is meg lehet tenni. Mindehhez egy ideig az Alkotmánybíróság asszisztált, mígnem egy döntésével egyesen biankó csekket állított ki a volt államfőnek. A történet vége biztosan mindenkinek dereng: a Čentéš nevű fickóból nem lett főügyész, ám ő azért úgy döntött: csatázik még egyet a kinevezés elutasítása miatt az elnökkel.  Akinek személye időközben megváltozott – ezt onnan vehettük észre, hogy sokkal kevesebb mókás közéleti tartalom van mostanság. Az új államfő pedig előremozdította a tavaly óta holtponton lévő Čentéš-féle beadványt. Visszavonta a Gašparovič által benyújtott elfogultsági panaszokat, így múlt csütörtökön végre ki kellett volna derülnie, az Alkotmánybíróság szerint a főügyész kinevezését elutasító indokok (tehát nem maga az elutasítás, hanem annak indoklása a kérdés) megállták-e a helyüket. Alakulgatott a dolog, délelőtt tízre összejöttek a bírák, hogy kihirdessék az ítéletet, ám ekkor befutott a volt államfő faxa, amelyben arra panaszkodott, hogy neki nem adtak szót az eljárásban. (Edukatív kitérő fiatalabb olvasóink kedvéért: fax az a szerkezet, amelyen az e-mail feltalálása és az internet bevezetése előtt szokták elektronikusan elküldeni a leveleket. De e-mailben mégsem küldhette levelét Gašparovič, hiszen 2009-ben tőle tudtuk meg, hogy a Google telefonálásra szolgál.) Mint utólag kiderült, Gašparovič ügyvédje az Alkotmánybíróság pozsonyi kihelyezett irodájából aznap faxolt, amikor nem is volt ügyfélfogadás. Mit meg nem tesznek a szlovák hivatalok az ügyfelekért! Mindegy. Súlyosabb probléma, hogy Gašparovič faxa normális esetben semmit sem változtatott volna a dolgok állásán, mivel a Čentéš-ügyben a mindenkori államfő a felperes, nem pedig Gašparovič állampolgár. Ezt az Alkotmánybíróság csütörtökön el is magyarázta, ezután pedig azt vártuk volna, hogy kihirdeti döntését – de vigyázat, ez itt Szlovákia! A taláros testület úgy határozott, hogy a tárgyalást decemberre halasztja: lehetőséget kíván adni a volt államfőnek, hogy fejtse ki írásban a véleményét. Hogy érthető legyen: az évek óta húzódó ügyet azért napolták el további másfél hónappal, hogy kaphassanak az ügyben már nem érintett polgártól egy levelet, melynek tartalmát aztán a döntésnél úgysem vehetik figyelembe.  Mi lenne az ügy méltó lezárása? Következő felvonásként az is megtenné, ha december 3-án érkezne egy újabb fax, amelyben Gašparovič még két hónapot kérne levele megírására. Az Alkotmánybíróság Smer-barát többségéhez méltó végkifejlet pedig az lenne, ha az állampolgársági ellentörvény ügyében hozott szeptemberi alibi-ítélethez hasonlóan ezúttal is 6:5 arányú döntés születne, aminek eredményeként a testület kimondaná: „senkinek a jogai nem sérültek, mivel nem tudunk dönteni”. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?