Pellegrini nem miniszterelnök, csak egy segédmunkás a Smert elnöke mellett.
Fico segédje
Kisvártatva Peter Pellegrinire is átragadt Robert Fico és Robert Kaliňák felháborodása, hogy mit tett közzé Andrej Kiska a neki küldött összefoglaló titkosszolgálati jelentésekből. Aztán ő is csatlakozott a pártelnöke alibigyártásához is abban, hogy micsoda alkotmányos válság vár Szlovákiára, amit egyébként éppen a Smer tervez rászabadítani.
Felkérésre Andrej Kiska is írt egy cikket a 2018: a tüntetések éve című kiadványba, de egyébként nem írt le semmi olyat, amit korábban ne mondott volna már. Azt, hogy a titkosszolgálati jelentésben konkrét nevek és cégek szerepelnek, akik és amelyek pénzügyi visszaélésekkel gyanúsíthatók, továbbá azoknak a névsora, akiknek jogtalanul fizettek ki uniós agrártámogatásokat – mindezt március óta tudjuk. Azt is hallottuk már az államfőtől, hogy ezek ellen az emberek ellen csak azért nem indult eljárás, „mert az állami maffia védi őket, rendőrségi nyomozók, politikusok, ezért az ügyeket szándékosan nem vizsgálták ki, hanem mindent a szőnyeg alá söpörtek”. Az államfő összegzése, hogy „Szlovákiát olyan emberek uralják, akiknek a legfelsőbb politikai szintekig elér a kezük”, szintén nem hat az újdonság erejével. Ficónak és Kaliňáknak mindig kellemetlen ezt hallgatni vagy olvasni, de Pellegrininek nem volt rá oka, hogy ő is érintve érezze magát. De ha mégis így érzi, akkor most önként bejelentkezett a két Robert mellé, mint egy olyan politikus, akit szintén felelősség terhel ezekért a dolgokért. Azzal a kijelentésével pedig, hogy az államfő félremagyarázza és visszaél az SIS-től kapott jelentésekkel, Pellegrini olyan útra tévedt, ahol a józan ésszel még csak véletlenül sem találkozni. Védhetetlen nyilatkozatok ezek, de persze Ficónak és Kaliňáknak örömet szerzett velük. És örömet szerzett nekik azzal is, hogy milyen gyorsan és szolgalelkűen elkezdett ő is értekezni a jelenlegi alkotmánybírók lejáró mandátumának ideiglenes meghosszabbításáról. Akkor egyáltalán nem aggódott, hogy lesz-e elég alkotmánybíró, amikor a Smer azt javasolta, hogy a parlament 90 szavazattal válassza meg őket. Ez nem jött össze Ficóéknak, tehát a parlament továbbra is csak alkotmánybíró-jelölteket választ, csupán a jelenlevő képviselők többségi szavazatával (tehát 90-nél jóval kevesebb szavazat is elég lesz), Pellegrininek most mégis kiült a jeges rémület az arcára – illetve hát szívesen eljátszotta ezt a főnökének.
Robert Fico már szeptember elején bejelentette, hogy mély alkotmányos válság vár Szlovákiára. Tehát mérget vehetünk rá, hogy így is lesz. Fico szerint ugyanis a parlament képtelen lesz 18 alkotmánybíró-jelöltet megválasztani, akik közül aztán az államfő kilencet kinevezhetne.
Könnyen jósol válságot az, aki jómaga fogja előidézni. Éppen a Smer fog gondoskodni arról, hogy a parlamentben ne sikerüljön 18 bírójelöltet megválasztani,
így aztán Kiska nem is tud kinevezni senkit. Fico épp ezt akarja elérni, és ezt az állapotot az államfőválasztásig fenntartani: hátha az új elnök olyan valaki lesz, aki hajlandó Ficót kinevezni az Alkotmány-bíróság elnökévé. Előtte pedig a parlamentben gyerekjáték lesz megválasztani a Smer elnökét alkotmánybíró-jelöltnek. Így a jövő évi államfőválasztáson nemcsak az dől el, hogy ki költözik be a Grassalkovich-palotába, hanem az is, hogy merre indul el Fico és mi lesz a Smer sorsa.
Érthető, ha Pellegrini azt akarja, hogy főnöke kikerüljön a legfelső politikából és Kassán horgonyozzon le, de ezt az örömszerzési segédmunkás szerepet megbocsáthatatlanul túlzásba viszi.
A szerző a Trend kommentátora
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.