Általános áremelést javasol az új pénzügyminiszter.
Fico megfertőzte Matovičot
Alaposan elszámolták magukat, akik azt gondolták, hogy Igor Matovič pénzügyminiszterként kevesebb szenvedést okoz a lakosságnak, mint kormányfőként. Az elmúlt napok történései bebizonyították, hogy Matovičnál jobban senki sem tudja pokollá tenni az életünket úgy, hogy a költségeit közben velünk fizetteti meg.
Egy régi bölcsesség szerint az ember azzá válik, ami ellen a legjobban küzd, és úgy tűnik, hogy a végzete Igor Matovičot is utolérte. Senki sem harcolt nála hevesebben a korábbi kormányfő, Robert Fico, a populizmus nagymestere ellen, akinél jobban senki sem értett ahhoz, hogyan lehet lenyúlni az adófizetők pénzét úgy, hogy közben elhiteti velük, valójában ezt értük teszi. A nagy harc közben Ficónak azonban Matovičot is sikerült megfertőznie, és majd most isszuk meg igazán ennek a levét.
Matovič már kormányfőként is „bizonyított”. A pénzügyminisztérium a napokban ismerte el, hogy a szakemberek által is teljesen elhibázottnak tartott tömeges koronavírus-tesztelés, amelyet Matovič a végletekig erőltetett, csaknem félmilliárd eurójába került az adófizetőknek. Ebből az összegből csúcsminőségű kórházakat lehetne építeni, vagy akár 31 millió adag Pfizer-vakcinát vásárolhattak volna belőle. Ehelyett a pénzt a lakosság életének a megkeserítésére fordították, és az egyedüliek, akik hasznot húztak belőle, azok a cégek, amelyek részt vettek a tesztek beszerzésében és a tesztelésben.
Mindez azonban semmi ahhoz képest, amire Matovič most pénzügyminiszterként készül. A hétvégén a közösségi oldalán jelentette be, hogy a fiatalok gyermekvállalási kedvének növelése érdekében a gyerekek után járó szociális juttatások látványos növelését tervezi, ami önmagában akár jó hír is lehetne, a gond csak az, hogy ezt valakinek ki is kell fizetnie. Az előzetes hírek szerint az új intézkedés évi 2 milliárd eurós többletkiadást jelentene, miközben a járvány miatt már így is üres az államkassza. Matovič szerint azonban semmi gond: 20-ról 25 százalékra növeljük az áfakulcsot, a pénzt így a lakosság adja össze az általa vásárolt termékek árának látványos emelkedésén keresztül. És ez nem vicc, Matovič valóban arra készül, hogy az EU második legnagyobb áfakulcsát vezesse be Szlovákiában, miközben jelentősen megemelnék az ingatlanadót is.
Így azok a családok sem nyernének az egésszel, akiknek növelnék a családi pótlékait, hiszen a drágulás miatt a pluszbevétel nagy része elfolyna. Az intézkedés legnagyobb vesztesei pedig azok a családok – nyugdíjasok, kiskeresetűek, az állásukat a járványhelyzet miatt elvesztők – lennének, akiket a családi pótlék növelése nem, viszont a drágulás annál inkább érint. A szlovákiai családok ráadásul már most sincsenek irigylésre méltó helyzetben, hiszen az alacsony fizetések és a magas árak miatt a havi kiadásaik több mint az ötödét költik élelmiszerre, ami az Európai Unióban a második legrosszabb adat, rögtön Románia után. Ezen kíván most még egyet csavarni Matovič az áfa és az ingatlanadó növelésével, végleg padlóra küldve a családok nagy részét.
Ne legyünk azonban igazságtalanok a pénzügyminiszterrel szemben. Matovič „nagyvonalú” is tud lenni, ha akar. Még kormányfőként tavaly júliustól megszüntette például a 2012-ben bevezetett banki különadót. A szlovákiai pénzintézetek ennek köszönhetően a legrosszabb járványhelyzet idején, az idei első negyedévben is csaknem megduplázhatták nyereségüket. Míg a tavalyi év első három hónapjában 64 millió euró körül mozgott a bankszektor tiszta profitja, az idei év azonos időszakában meghaladta a 125 milliót.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.