Fico, a hazaáruló

<p>A médiának általában igaza van, amikor az ellenzéki pártokat ostorozza azért, mert tétlenkednek. De vannak esetek, amikor az ellenzéki politikusok is joggal bírálhatnák a médiát, mert nem a legjobban végezte a dolgát. Most éppen Ivan Mikloš tehetne szemrehányást.</p>

Mikloš egészen kivételes beszédet mondott a rendkívüli parlamenti ülés második éjszakáján. A média viszont arról közölt részletes és precíz beszámolót, hogyan verekedtek meg kormánypártiak és ellenzékiek Fico makettfigurájáért, és reggel hány üres üveget talált a takarítónő a Smer parlamenti klubjában. Mikloš azt elemezte, milyen változásokat vitt végbe a Szlovák Gázművekben (SPP) közösen az állam és Peter Kellner, valamint Daniel Křetinský cége, valamint a J&T, de felszólalása a média részéről gyakorlatilag észrevétlen maradt. Pedig egy lényegbevágóan fontos felszólalásról van szó.

Mikloš rámutatott, hogy az EPH társaság, melynek egyik vezetője Křetinský, felajánlotta a kormánynak, hogy az SPP olcsóbban fogja adni a gázt az átlagos fogyasztóknak, és drágábban azoknak, akik például a medencéiket fűtik vele. Csak egyetlen lehetséges válasz van arra a kérdésre, hogyan lehetséges, hogy a „világ legeslegszociálisabb kormánya” viszszautasít egy ilyen ajánlatot: a kormányfő kimondottan azt akarja, hogy az SPP összes veszteségét az állam vállalja magára. Ha a Smer választói tapsikolnak is örömünkben, hogy a gázzal fűtők számlája nem lesz magasabb (mert a különbséget összedobja az összes adófizető), egy rejtély még mindig marad. Miért járt úgy el az állam, hogy egy 51 százalékban állami tulajdonban levő cégben az eddiginél jóval nagyobb befolyásra tegyen szert az EPH és a J&T befektetői csoport?

Mikloš összevetette a régi és az új befektetői szerződést, és kiderült, hogy ami korábban az állam ellenőrzése alá tartozott (mert képviselői többségben voltak a közgyűlésben és a felügyelő tanácsban is), az most az EPH és a J&T kezébe került. Az új szerződés szerint a csúcsvezetés úgynevezett minősített többséggel dönt a gázművek több milliárd eurós vagyonának sorsáról. Az EPH-nak és a J&T-nek négy tagja van a testületben, az államnak három. A minősített többség öt szavazatot jelent a hétből, tehát elég, ha az állam valamelyik képviselője átszavaz, és a magánbefektetők javaslatát támogatja. Ebben az esetben az EPH és a J&T teljesen szabadon rendelkezhet a milliárdos vagyon felett. És egyáltalán nem mellékes, mint ahogy Mikloš is rámutatott, hogy az állam egyik képviselője a testületben az a Robert Hančák, aki korábban a J&T-nél dolgozott.

A gazdasági hazaárulás fogalmát Robert Fico használta a korábbi jobboldali kormányokkal kapcsolatban. Ivan Mikloš leleplezte, hogy a gazdasági hazaárulás fogalmát az szemlélteti a legjobban, ami a gázművekben történt.

A szerző a Trend hetilap politikai kommentátora

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?