Félthetjük az internetet?

<p>Sokadik nekifutásra elfogadta az Európai Parlament a roamingdíjak eltörlését &ndash; egy kézzelfogható intézkedés, amit mindenki megérez és rádöbbenhet, milyen dolgokra is jó az Európai Unió. Nehéz szülés volt, ráadásul további két évre van szükség ahhoz, hogy teljesen sikerüljön lenullázni az illetéket.&nbsp;</p>

Az intézkedés hátterében ugyanakkor még egy, sokkal kevésbé látható harc zajlott, az internetezés jövőjéért. Egy füst alatt a roamingdíjak eltörlése mellett ugyanis a netsemlegességet is megszavazta az EP – méghozzá olyan formában, aminek a valódi semlegességhez nincs sok köze. Szlovákiában a becslések szerint 3,5 millióan, Magyarországon több mint hatmillióan interneteznek, mégis kevesen vannak tisztában a vonatkozó szabályozásokkal, illetve azzal, milyen szolgáltatásokra jogosultak. A netsemlegességre vonatkozó rendelkezés elméletileg rögzíti az internethez való hozzáférés általános, egységes szabályait. A gyakorlatban viszont veszélyes precedensekre ad lehetőséget úgy, hogy pont a szabad hozzáférést korlátozhatja több, számunkra fontos szolgáltatáshoz.  Nemzetközi szakértők korábban is kifogásolták a törvénybe rakott számtalan kiskaput, amelyek a szolgáltatók és a nagyvállalatok pozícióit erősítik, a kis, kezdő cégeket pedig nehéz helyzetbe hozhatják – mindhiába. Ha a szolgáltatók ügyesen használják a kiskapukat, kívülről változtathatják meg felhasználói szokásainkat. Miről van szó? A kétsebességes internet elméleti engedélyezése arra való, hogy bizonyos weboldalakat gyorsabban tudjunk megnyitni, mint más szolgáltatásokat. A képzeletbeli feketelistára pedig sok kényelmetlen szolgáltatás felfér, amelyek pont a mi életünket teszik gondtalanabbá: fájlcserélő programok, internetes telefonálás, az internetes televíziózás különféle fajtái. Elvileg megnyílik a lehetőség arra, hogy egy-egy szolgáltató magáncégekkel kössön megállapodásokat és pénzért cserébe könnyebb, vagy éppen díjmentes hozzáférést biztosít az ő weboldalaikhoz és szolgáltatásaikhoz, míg riválisaikat hátrányos helyzetbe hozza. Gyakorlatilag a pénztárcánk érezheti meg, hogy milyen weboldalakat nézünk és milyen gyakran – már ha egyáltalán ki tudjuk nyitni azokat a weboldalakat, amelyeket a szolgáltatónk nem feltétlenül szeretné, mivel ez nem áll érdekében.  Az internet létezése sok gyakorlati problémát felvet, a közösségi szolgáltatások pedig alapjaiban rengetik meg a hagyományos piacokat: az online hírportálok az újságokat hozzák nehéz helyzetbe, az Uber és a közösségi utazásra szakosodott oldalak a taxikat, a Skype a mobiltelefonos szolgáltatókat, más oldalak a szállodákat. Mindettől függetlenül viszont az internet alapja, hogy demokratikus: azt nézünk meg rajta és úgy használjuk, ahogy szeretnénk.  Mert korlátok nélkül megismerhetjük az alternatívákat és az információkat. Bármilyen korlátozás problémák sorát veti fel, vállalkozásokat lehetetleníthet el és hozzájárul a társadalom központosításához. Nem biztos, hogy ezt szeretnénk. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?