<p>Ján Slota újratöltötte magát és ismét pártelnök, ám a Keresztény Szlovák Nemzeti Párt (KSNS) nagyjából már senkit sem érdekel. A környező országokkal ellentétben Szlovákiában az EP-választáson sem termett igazán babér a szélsőséges pártoknak, egyik formáció sem tudta megközelíteni az ötszázalékos küszöböt.</p>
Erősödő szélsőjobb?
Pedig a rettentően alacsony részvétel egy jól szervezett csapatnak megadta volna az esélyt a mandátumszerzésre, hiszen elég volt 28 ezer szavazatot összehozni. Marian Kotleba a tavalyi megyei választáson ennek a háromszorosát szerezte csak Besztercebánya megyében, pártja viszont a mostani választáson az egész országban alig tízezer szavazatot tudott összeszedni. Slota nélkül a Szlovák Nemzeti Párt is csak 3,6 százalék körül tudott teljesíteni, pedig elvileg elég stabil a szavazóbázisa. Emellett az SNS-nek még képviselője is volt az előző EP-ben, és Jaroslav Paška nem annyira ismeretlen figura. Sőt, talán sokan emlékeznek arra, hogy a tavalyi megyei választásokon Pozsony megyefőnöki posztjáért indult, s jól megszórta a postaládákat közérdekűnek álcázott reklámanyagaival, a számlát természetesen az EP állta. Hiába – nem jött össze a győzelme.
Ám még mielőtt örömtáncba kezdenénk, érdemes végiggondolni, mit is jelent az EP-választási eredmény. Az új szélsőséges pártok támogatottsága Szlovákiában nem olyan stabil, mint a hagyományos pártoké, így szavazóik nem igazán mennek el választani, ha olyan ügyről kell dönteni, amit nem tekintenek a sajátjuknak. Ám bizonyos esetekben, mint például a tavalyi megyefőnök-választáson egy „megfelelő jelölt”, Marian Kotleba simán tudott dobbantani. A jelenlegi eredmény azt mutatja, hogy ha Kotleba nem indul, listája harmatgyenge. Persze kérdés, mennyire kívánkoztak valóban az Európai Parlamentbe, mert ha egy kicsit is előre gondolkodnak, először idehaza építik fel pártjukat.
Nem sokkal az EP-választás előtt jelent meg a IVO társadalomkutató intézet felmérése, amely 15 ezer középiskolással játszotta le a választást. Az eredmények megdöbbentőek voltak. A diákok közel 11 százaléka Kotleba pártjára szavazott volna, s több mint 6 százalékuk a Jozef Golonka által vezetett, a vicc kategóriába tartozó SMS nevű formációra. A felmérésbe bevont diákok nagy része 2016-ban már választójoggal fog rendelkezni. Hibáztatni nem őket kell, az ifjúság mindig könnyebben radikalizálható, vevő az egyszerű vagy hangzatos megoldásokra. A többi párton múlik, hogy két év múlva az akkori elsőválasztókat meg tudják-e nyerni, vagy Szlovákia is elindul abba az irányba, amerre a környező államok tartanak, vagyis országosan is megerősödik egy szélsőséges, radikális, ám egyben fiatalos párt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.