Épül-szépül majd Szlovákia?

Jozef Ráž

Aranyidők jönnek Szlovákiában az építőiparban. Lesz itt autópálya, gyorsvasút, alagút a Kis-Kárpátok alatt vagy egyetemi kórház. Legalábbis, ha hiszünk a kormánykoalíció ígéreteinek, melyek nem kevéssé bombasztikusak. Az elmúlt hetekben egymást érték a nagyszabású tervek, melyekben elsősorban Jozef Ráž közlekedési miniszter jár az élen. Az ember örülne is ennek, de nem lehet nem visszagondolni az Smer által a múltban vezetett kormányok építési teljesítményére, mely minden volt, csak nem impresszív. Elég visszagondolni Robert Ficónak arra a 2006-ban elhangzott ígéretére, mely szerint a Kassába vezető autópálya 2010-re kész lesz. A naptárban ma a 2024-es év látható, és ez az autópálya a legjobb esetben sem lesz 2026 előtt teljesen kész. 

A miniszterek azonban azt állítják, hogy most minden másképpen lesz, mert leegyszerűsítik a beruházások tervezésével kapcsolatos folyamatokat. Az első kulcsfontosságú beruházások már meg is kapták a stratégiai jelzőt, mely szabadabb kezet ad az államnak ezek előkészítésében. A 16 stratégiai beruházás listáján találhatunk autópálya-szakaszokat, vasútvonalakat, de két kórházat is. Ez mind szép és jó, a kérdés azonban az, mit áldozunk fel azért, hogy gyorsabban építhessünk. A kritikus hangok szerint elsősorban a magántulajdon védelmét. A stratégiai befektetésekről szóló törvény túlzottan leegyszerűsíti a magántulajdonban lévő telkek kisajátítását, amit Zuzana Čaputová államfő nehezményezett is, de a parlamenti többséget ez sem tudta megállítani. 

Talán még ennél is aggasztóbb, hogy a gazdaságosság elve is elveszni látszik. Eddig minden nagyobb befektetést meg kellett vizsgálnia a pénzügyminisztérium Értéket a Pénzért elemzői egységének, a stratégiai befektetéseknél azonban elég, ha ezeket a befektetést tervező minisztérium elemzői hagyják jóvá. Ezen elemzők függetlensége eléggé megkérdőjelezhető, ezért hasznos lenne, ha a befektetési terveket a pénzügyminisztérium elemzői is értékelnék. Amikor milliárdok repkednek a levegőben, az adófizető állampolgár akaratán kívül is gyanakvóvá és bizalmatlanná válik. Az Értéket a Pénzért elemzői a múltban ismételten rámutattak a pénzügyileg kevéssé eff ektíven megtervezett beruházásokra, ez az ellenőrzés a stratégiai befektetések esetében eltűnik. Közkedvelt mondás, hogy a legdrágább autópálya az, amelyik nem épül meg, de azért nem igazán mindegy, hogy a tervezési és az építési folyamat mennyire eff ektíven folyik. Az állami források mindig szűkösek, ezért törekedni kéne ezek legeffektívebb felhasználására. 

Szlovákiai magyar szemmel nézve, a stratégiai befektetések listáján fájóan hiányoznak a magyarlakta vidékek beruházásai. Egyedül Rimaszombat környéke örülhet az R2-es autópálya építésének, de a listáról hiányzik a már most sürgősen modernizációért kiáltó Pozsony– Párkány vasútvonal, és a déli R7-es autópálya meghosszabbítását unokáink sem fogják látni. Dél-Szlovákia láthatólag nem fontos a kormánykoalíció számára, és ha értelmet keresünk a kisebbségi politizálásnak Szlovákiában, akkor ez a téma az asztalon hever. 

Úgy tűnik, hogy a sok bejelentett beruházási projekttel a szlovák kormány igyekszik a lázas munka benyomását kelteni. Bombasztikus bejelentéseket tenni új autópálya-szakaszokról vagy központi kórházakról azonban könnyű, a beruházások megtervezése, finanszírozása és felépítése annál nehezebb. Itt olyan komplex folyamatokról van szó, amelyekben egy látszólag apró fennakadás is késleltetheti az egész projektet. A múltban a Közbeszerzési Hivatal figyelmeztetett arra, hogy a nagy projekteket gyakran nem a pénzügyi források hiánya hátráltatja, hanem az állami hivatalokban hiányzó szakmai kapacitások. Reméljük, ezeket is sikerül megerősíteni, mert ellenkező esetben egy évtized múlva ismét csak a késésben lévő beruházások felelőseit fogjuk keresni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?