Fotó: Instagram / elonmusk
Elon Musk őrült napjai
Fénykorában a leghíresebb celebbel sem foglalkozott annyit a sajtó, mint az utóbbi napokban Elon Muskkal.
Aki nem szereti a nárcisztikus vezetőt, annak már a könyökén jött ki, hogy bármilyen oldalt is nyit ki (és itt elsősorban a világsajtó nem bulvár részére gondolunk), mindenhol több cikk is foglalkozik a Twitter felvásárlásával, az első napok botrányaival, sok ezer ember kirúgásával, majd a visszahívásokkal, a kapkodással és a bizonytalansággal. Olyannyira, hogy volt nap, amikor a BBC percről percre hírfolyamban közvetítette, mi történik a Twitter háza táján.
Meg kell hagyni, volt mit közvetíteni. Csak néhány fontosabb mozzanat: Musk érkezésével leváltotta a korábbi vezérigazgatót, Parag Agrawalt, vele együtt több vezetőt, a munkatársaktól pedig azt kérte, hogy nyomtassák ki a kódokat, amelyeken dolgoztak az utóbbi időben, majd, amikor rádöbbent, hogy ez mekkora őrültség az IT világában, akkor a lapokon lévő kódsorokat az iratmegsemmisítőbe parancsolta. S ha még ez nem lenne elég, akkor kirúgott 3700 embert, akik többsége csak abból döbbent rá, hogy nincs többé munkája a Twitternél, amikor nem tudott belépni a számítógépbe. A pénteki elbocsájtási hullám után hétvégén már arról szóltak a hírek, hogy rádöbbentek, a távozó szakemberek nélkül nem tudnak dolgozni, így sokaknak elkezdtek könyörögni, hogy mégis maradjanak. A kirúgott vezetők helyett régi barátait, munkatársait kérte fel a cég, igaz, ezek a szakemberek semmit sem értenek az ilyen IT-cég működéséhez, hiszen többségük kockázatitőke-befektetésekkel foglalkozott korábban. Megszűnt a belső kommunikáció, az alkalmazottak nem tudtak semmit, a teljes bizonytalanságban csak néhányan vették a bátorságot, hogy név nélkül, de tájékoztassák a sajtót a tulajdonosváltás utáni helyzetről.
Alaphelyzetben nem is lenne gond, hiszen a számítástechnika világában dolgozó szakemberek iránt mindig óriási a kereslet, ám most ez a helyzet is megváltozott, az összes IT-cég felvételi stopot hirdetett, legutóbb, szinte utolsóként a Facebook-vezér jelentette be, hogy 2023 tavaszáig nem vesznek fel újabb munkatársakat – miközben 11 ezret elbocsájtanak…
És ez még csak az alkalmazotti rész, a Twitter jövőjével kapcsolatban is ugyanilyen kapkodás jellemezte az első napokat. Musk előbb egy előfizetés bevezetését vetette fel, majd visszakozott, hogy a félidős amerikai választás előtt mégse. Majd a moderálás jelentős csökkenéséről szóltak a hírek, amire sokan felkapták a fejüket, milyen irányt vehet a cég a jövőben – lehet, egy populista és/vagy szélsőjobbos platformmá silányul?! Igaz, egyelőre Donald Trump nem kapta vissza a fiókját. A moderálás jelentős csökkentése pedig sok hirdetőt is elriasztott, így azok egyelőre szüneteltetik a reklámokat a platformon, ami napi 4 millió dolláros bevételkiesést jelent a Twitternek.
Ha megnézzük az első napokat, akkor egy óriási káosz rajzolódik ki, talán ma már maga Elon Musk is másként csinálná. Érthető a kapkodás, a legtöbb szakember szerint a 44 milliárd dollárért megvásárolt Twitter messze nem ér ennyit, és most nem látszik, hogy mikor és hogyan teheti nyereségessé azt a vállalatot, amely az elmúlt 12 évből 10-ben veszteséges volt.
Elon Musk nemcsak a Twitter maradó és elbocsájtott alkalmazottait kergette az őrületbe, de a jelek szerint saját magát is. Talán már rádöbbent arra, hogy nem biztos, hogy a legjobb üzlet volt a Twitter felvásárlása. Mi pedig a hatalomátvételt követő első napok után láthatjuk, milyen az, amikor egy nárcisztikus, szereplési kényszerrel megáldott vezető kerül az egyik legnagyobb közösségi portál élére. Ebből senki sem jön ki győztesen…
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.