Elmaradhat az uniós alkotmány megszavazása

Több témában nincs még egyetértés az Európai Unió tagállamai és a csatlakozó országok között az unió alkotmányos szerződésével kapcsolatban.

Több témában nincs még egyetértés az Európai Unió tagállamai és a csatlakozó országok között az unió alkotmányos szerződésével kapcsolatban. Viták folynak többek között az Európai Bizottság majdani összetételéről, és a kereszténység megemlítéséről az alkotmányban, de a kulcskérdés a szavazási rendszer a miniszterek tanácsában. Emiatt Lengyelország például az alkotmány megvétózásával fenyeget. Silvio Berlusconi, az unió soros elnöke vasárnap hajnalig adott időt a viták lezárására, ellenkező esetben elhalasztja a kérdés megoldását. Az olasz kormányfő várhatóan szombat délután ismerteti azokat a kompromisszumos javaslatait, melyek szerinte rendezhetik a vitát.




A folytatódó bizonytalanság jegyében kezdődött szombaton az EU-tagállamok és a csatlakozó országok vezetőinek brüsszeli csúcstalálkozója, amelynek döntésre kellene jutnia az unió alkotmányos szerződéséről. Erre most már egy napnál is kevesebb idő maradt, mert Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök a soros elnökség nevében a csúcs első napján bejelentette, hogy ha vasárnap hajnalig nem sikerül megállapodást elérni, akkor a következő soros elnökségre hagyja a kormányközi konferencia befejezését.

A szombat délelőtti fejlemények azt mutatják, hogy kudarcba fulladhat az egész tanácskozás, mivel a konferencia szombat délutánra halasztott újabb plenáris ülésén - amikor "rövid munkaebéden" találkozik a 25 állam vezetője - várhatóan még nem mutatja be Berlusconi azt a szövegtervezet, melyet mind a 25 résztvevő jóváhagyott, melyet eredetileg szombat reggelre ígértek.

A legutóbbi módosított kompromisszumos javaslatokon alapuló szövegtervezetről pénteken folytatott vita meddőnek bizonyult.

A spanyoloknak és a lengyeleknek nem tetszik a szavazás rendje

A legnehezebben kezelhető nyitott kérdés a miniszterek tanácsában alkalmazandó szavazási rend ügye, mert e tekintetben egyelőre sem Lengyelország, sem Spanyolország nem adta jelét, hogy kész lenne elmozdulni az alkotmánytervezetben szereplő megoldást mereven ellenző álláspontjáról. Leszek Miller lengyel miniszterelnök szerint országa meg fogja vétózni az alkotmány elfogadását, ha erre a problémára nem sikerül kielégítő megoldást találni.

Az eredménytelen plenáris ülés után Berlusconi külön-külön megbeszéléseken - "gyóntatásokon" - találkozott azoknak a tagországoknak a vezetőivel, amelyek a legnagyobb eséllyel járulhatnak hozzá a végső kompromisszumok kialakításához. Szombat hajnali egy óráig 13 ilyen megbeszélést folytatott - többek között Millerrel, José Maria Aznar spanyol miniszterelnökkel, Jacques Chirac francia elnökkel és Gerhard Schröder német kancellárral -, de érdemi előrelépés az elhangzott nyilatkozatok szerint ezeken sem történt.

Az olasz miniszterelnök szombaton kora reggel folytatta a "gyóntatásokat", és azt tervezi, hogy ezek alapján a 11 órára tervezett plenáris ülésen újabb átfogó javaslatcsomagot terjeszt elő.

Sok témában nincs még egyetértés

Nem a szavazási rendszer ügye az egyetlen probléma, amely még mindig függőben van. Továbbra sincs konszenzus az Európai Bizottság majdani létszámának és összetételének a meghatározása, a minősített szavazattöbbséggel történő döntéshozatal alkalmazási körének kiterjesztése, valamint a kereszténységnek az alkotmányban történő megemlítése körül.

Általános vélemény szerint azonban a kulcskérdés a szavazási rendszer problémája, és ha ezt valamilyen kompromisszumos formulával sikerül eldönteni, a többi is rendeződni fog.



Berlusconi "titkos fegyvere"

Berlusconi néhány nappal a csúcs előtt jelezte, hogy végső eshetőségként tartogat egy olyan javaslatot, amely kielégítheti Lengyelország és Spanyolország igényeit. Azt is közölte azonban, hogy ezt csak "az utolsó pillanatban" fogja elővenni.

Ez az "utolsó pillanat" várhatóan szombaton bekövetkezik, mivel az olasz kormányfő szombat délelőtt bejelentette, a következő órákban három olyan javaslatot is előterjeszt partnereinek, amelyek révén átfogó megállapodás válik lehetővé az alkotmányról.

Az olasz miniszterelnök, az Európai Unió soros elnöke egyúttal azt is közölte, Spanyolország és Lengyelország elfogadta, hogy tanulmányozzák a nizzai szerződés szavazási rendszerének lehetséges alternatíváit.

Nincsenek megbízható értesülések arról, milyen megoldásra gondol az olasz miniszterelnök. Diplomáciai források szerint például egy olyan változat képzelhető el, hogy némileg módosítanák (felemelnék) a szavazási rendszerben érvényes küszöböket (a tagállamok 50 százaléka, illetve az unió össznépességének 60 százaléka), egyidejűleg későbbre - esetleg 2014-re - halasztanák a rendszer bevezetését.




Közjáték lövöldözéssel, autótolvajokkal


A kormányközi értekezlet színhelyét biztosító rendőrök szombat délelőtt rálőttek egy gépkocsira, amely áttörte az EU-központot védő barikádot. A brüsszeli rendőrség szóvivője szerint a gépkocsiban ülő két gyanúsított lopott járművel próbált egérutat nyerni a csúcs épülete felé. Útjukat azonban elzárta a rendőri úttorlasz. Minthogy a barikád áttörésével kísérelték meg a menekülést, a rendőrök rájuk lőttek. Egyikünk könnyebben megsérült a karján. A hatóságok mindkettejüket őrizetbe vették.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?