Ellendrukkerek

<p>Tíz év helyben járás, időnként visszafelé lépegetés után talán esély van arra, hogy a következő években óvatos fejlődés induljon el az egészségügyben.&nbsp;</p>

Ez látszik legalábbis Tomáš Drucker egészségügyi miniszter napokban bemutatott, viszonylag részletes terveiből. Vizitdíj és ágydíj ugyan nem lesz, de a populista szótárt kidobták a minisztériumban.

Nem árt visszanézni a Smer 2006-os választási győzelme óta eltelt tízéves időszakra. Ficóék akkori győzelmét jócskán elősegítette, hogy Rudolf Zajac egészségügyi reformjainak visszafordítását ígérték. Ebből végül csak a különféle díjak eltörlése lett, az egészségügy további reformját lehetetlenné tette a kampányban használt smeres retorika – a mindenkinek járó teljesen ingyenes egészségügy. Ugyan mindenki tudja, hogy az egészségügyért fizetni kell, és nem csak azért, mert a gyógykezelés egyre drágább. Azért is, mert amit ingyen adnak, azt általában nem értékeljük, és pazarlóan bánunk vele. Az „ingyenesítés” azóta is folytatódott, és kiegészült a „gonosz” biztosítók elleni harccal. Ezt a trendet a Radičová-kormány szűk kétéves időszaka sem törte meg, egészségügyi miniszterének, Ivan Uhliariknak sem volt átfogó koncepciója.

Miközben Fico a biztosítók elleni (szélmalom)harccal, a nyereségük „államosításával”, majd az egészségbiztosítók felszámolásának tervével foglalkozott, pártjának kassai szárnya mindent megtett, hogy minél nagyobb hasznot húzzon az egészségügyből. Az eredményt láttuk, a tárca élén olyan miniszterek váltották egymást, akiknek szinte beleszólásuk sem volt a dolgokba, csak a Smer „kassai szárnyának” kiszolgálói voltak. A kórházak eladósodása folytatódott, és egyre-másra robbantak ki a botrányok a túlárazott közbeszerzések és előnytelen szerződések miatt.

Nem jelenthető ki biztosan, hogy a helyzet megváltozott, de Drucker menetrendje legalább kis reményt ad a pozitív változásokra.

Az első próba az előjegyzési díj visszaállítása lesz. Nem ez fogja megmenteni az ágazatot, a kórházak adósságát sem ebből fogják kifizetni, de megmutatja, hogy a miniszternek mennyire van szabad keze a tárcánál. Az előjegyzési díj eltörlése ugyanis az emberek számára is nyilvánvalóvá tenné, hogy a Smer visszalépett korábbi pozíciójából, és kénytelen elismerni, hogy a piac szabályai – legalább részben – az egészségügyben is működnek.

A parlamenti szavazás azt is megmutatja majd, hogy a koalíció mennyire egységes, és Fico mennyire gondolja komolyan, hogy az egészségügynek válságmenedzserre van szüksége – így mutatta be ugyanis Druckert. És kiderül az is, hogy a smeres képviselők közül hányan tudják lenyelni a békát, és rövid időn belül ugyanarról a dologról ellentétesen szavaznak. Ez néhányuknak, például az előjegyzési díj eltörlését annak idején előterjesztő Juraj Blanárnak biztosan nem lesz könnyű.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?