Drága, de a miénk

<p>A kormány és a legkülönfélébb szakmai szervezetek az elmúlt években megpróbálták rávenni a lakosságot, hogy ne a külföldről behozott élelmiszereket, hanem a hazait válassza, állítólag egészségesebb, jobb és biztonságosabb is. A legújabb elemzések szerint azonban alig értek el valamit.</p>

A Minőség a Régióinkból Polgári Társulás évente megrendezi a „Büszkén kérjük a hazait” nevű országos akcióját, melynek a célja, hogy az üzletekben, vendéglőkben minél többen válasszák a szlovákiai termékeket. A polgári társulás szerint igyekezetük meghozta gyümölcsét, állítólag a vásárlók egyre nagyobb hányada részesíti előnyben a szlovákiai élelmiszereket. Hasonló eredményekkel büszkélkedik a kormány is. Sőt, a tévécsatornák híradásaiban nyilatkozók többsége is azt állítja, hogy igyekszik hazai élelmiszert választani.

A komolyabb, anonim felmérések azonban ennek ellenkezőjét bizonyítják. A Nielsen Admosphere társaság e héten közzétett felmérése szerint a megkérdezettek több mint fele továbbra is kizárólag az ár alapján tájékozódik, és rendszeresen figyeli az üzletláncok akciós ajánlatait. A minőségi, hazai élelmiszerért a lakosság alig harmada hajlandó kicsivel többet fizetni. A több hazai élelmiszert kínáló helyi üzletekben a megkérdezettek alig ötöde vásárol, vagyis a nagy üzletláncok semmit sem veszítettek népszerűségükből. Mindezt figyelembe véve az sem csoda, hogy a hazai agrártermékek részesedése a szlovákiai üzletek polcain csupán 40 százalék körül mozog. A kereskedők ugyanis tudják, hogy mire van igény. Feleslegesen árasztanák el az üzletek polcait drágább hazai termékekkel, ha a kutya sem vásárolná őket.

Valószínűleg azoknak az elemzőknek van igazuk, akik azt állítják, hogy a hazai termékek népszerűsítésének addig nem lesz nagy sikere, amíg a propagált termékek árát nem igazítják a szlovákiai lakosság fizetéséhez. Egyszóval: a hazai agrártermékek nem lehetnének drágábbak, mint az import. Ezen azonban a propaganda nem segít.

Az alapvető probléma az, hogy a hazai termelők adóterhei általában jóval nagyobbak, mint külföldi kollégáiké, arról már nem is beszélve, hogy a nyugat-európai országokban az állami és uniós támogatások is busásabbak, mint nálunk. Amíg ez nem változik, addig a hazai termelők nem vehetik fel a harcot a behozatallal, hiszen a lakosság nagy része valószínűleg a jövőben is elsősorban az ár alapján vásárol az üzletekben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?