Cseh belpolitikai modell lesz?

Kevés politikaelméleti és gyakorlati kérdésben voltak olyan éles és hosszantartó viták a rendszerváltás utáni Csehországban, mint az úgynevezett ellenzéki szerződés ügyében.

A legerősebb ellenzéki erővel, a Polgári Demokratikus Párttal kötött kompromisszumos megállapodás alapján az 1998 júniusi képviselőházi választásokon győztes Cseh Szociáldemokrata Pártnak lehetővé tette, hogy négy éven át stabil körülmények között kormányozzon. Emlékeztetőül: bár a választásokat a szociáldemokraták nyerték, és vezetőjük, Miloš Zeman kormányalakítási megbízást kapott az államfőtől, a 200 tagú képviselőházban megszerzett 76 mandátum nem volt elegendő többségi kormány megalakításához. Az ellenzéki megállapodás lényege: a Klaus-párt a parlament két háza elnöki posztjának fejében kötelezte magát, hogy a négyéves megbízatási időszak alatt nem engedi megbuktatni a kisebbségi szociáldemokrata kormányt. A szerződésnek köszönhetően, amelyet „félidőben“ újabb megállapodással egészítettek ki, a cseh belpolitikai színpad négy évig stabil volt, tehát a szocdemek aránylag nyugodtan kormányozhattak, s nem kellett állandóan bukástól tartaniuk. A stabilitást főleg a gazdasági szféra méltatta pozitívan, mert kedvezett a fejlődésnek, s a Csehország a négy év alatt kijutott a hullámvölgyből, s ma gazdasága folyamatosan növekszik. A belpolitikai kiszámíthatóságot a külföld is méltatta. Nem tudni, hogy ismerték-e a cseh példát, de tény, hogy Romániában is hasonló megállapodást kötött a kormányzó szociáldemokrácia és az ellenzéki Romániai Magyar Demokrata Szövetség.

Ugyanakkor Václav Havel államfő és a kisebb cseh pártok élesen támadták a megállapodást azt állítván, hogy a nagy pártok befagyasztották a belpolitikai színteret. A bírálók szerint a megállapodás „nem szokványos“, sőt állítólag alkotmányellenes volt. Ennek ellenére senki sem fordult az alkotmánybírósághoz, ami jól jelzi a bírálatok politikai indíttatását.

Négy év után eljött az ideje annak is, hogy megnézzük, kinek sikerült a két fél közül többet megvalósítania elképzeléseiből. A szociáldemokraták kétségtelen nyeresége, hogy nagyobb zökkenők nélkül kormányon maradtak, s kormányzati elképzeléseik egész sorát meg tudták valósítani. A kormány tevékenységét a lakosság aránylag nagy része értékeli kedvezően. A polgári demokraták nyeresége, hogy az elmúlt négy év alatt is részben hatalmon belül voltak, s bizonyos pozíciókat megőrizhettek, illetve újakat szereztek. A két pártnak azonban közös erővel sem sikerült elérnie, hogy lényegesebb módon megváltoztassák a választási rendszert, s korlátozzák az államfő jogköreit. Bár az ellenzéki szerződés nem tartalmaz időbeni megkötést, logikus lenne, ha csak a júniusi választásokig maradna érvényben. Tekintettel arra, hogy a két párt a választások nagy esélyese, de az arányos választási rendszerben még győzelem esetén is csak nehezen tudnának egyszínű kormányt alakítani, nem kizárt, hogy valamiféle együttműködésükre a következő időszakban is sor kerül. Több megfigyelő szerint akár egy újabb ellenzéki szerződésre is számítani lehet, esetleg ellenkező előjellel, a szerepek felcserélésével.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?