A választás eredménye nem fest biztató képet Szlovákiáról. A választók közel háromnegyede olyan pártnak adta voksát, amelyik a liberális, progresszív elképzelések elleni harc ígéretével és különböző marginalizált csoportok elleni utálat gerjesztésével kampányolt.
Bizonytalan jövő
Jó lenne, ha ahelyett, hogy most a magyar kisebbség tagjai egymásra mutogatnának, hogy miért nem sikerült bejutniuk a parlamentbe, és ki a hibás a mostani választási karambolért, inkább elgondolkodhatnának azon, hogy talán belső ideológiai problémák miatt nem bízott meg elég ember bennük.
A magyar kisebbség egy részét meg tudták győzni a politikusok. De úgy látszik, hogy van még a magyar kisebbségen belül elég ember, akik nem kérnek a szétválasztó retorikából, és nem kívánják, hogy a Fidesz vazallusai képviseljék őket. Akikben még van emberiség és empátia, és nem a másságot látják egzisztenciális ellenségnek.
Empátiára, szeretetre, észszerűségre és elfogadásra kéne építeni a pártprogramot, ha egy kisebbségi párt tényleg valamire vinni akarja. Mi lenne, ha a magyar kisebbségi politikusok olyan új párt létrejöttét kezdeményeznék, amelyik nem kizárólag a magyar kisebbséget és a „konzervatív” értékeket képviselné, de megpróbálna összehozni különböző kisebbségeket és progresszív lenne? Egy olyan pártot, amelyik felhagy az etnikai politikával, és ha tényleg úgy látja, hogy a magyarokat elnyomják ebben az országban, akkor ahhoz, hogy nekünk jobb életkörülményeket teremtsenek, felkarolnak más kisebbségeket is, és együtt mennek a politikai arénába harcolni a jogainkért.
De lehet, hogy tévedek, és a liberális világkép és progresszív elképzelések a magyar kisebbség tényleg csak nagyon kis része számára fontosak, és a Szövetség csak azért nem lépte át az 5%-os küszöböt, mert sok magyar inkább a Smerre, a Hlasra és a Republikára szavazott. Viszont nagyon remélem, hogy ez nem így van, és van még az itteni magyarságban elég önreflexió, hogy ezt a választási kudarcot valami pozitívra fordítsa.
Kemény egzisztenciális problémák várnak ránk a 21. században. A klímakatasztrófát nem lehet kerítésekkel és falakkal kizárni. A mesterséges intelligencia által felturbózott tudományos és technológiai fejlődések fékezhetetlenül fogják újradefiniálni a munkát, az embert, az életet. Ezen kihívások megoldása óriási lokális és nemzetközi összefogást igényel. És aki ezt nem akarja elhinni, aki marginalizált csoportokban látja a veszélyt nyugodt, kényelmes életére, és olyan politikát fog folytatni, illetve támogatni, amelyik az emberek genetikai és életstílusbeli különbségei alapján rekeszt ki, az előbb-utóbb maga is a kirekesztettek közé fog tartozni.
Szlovákia kis ország, de nagy potenciál rejlik benne azáltal, hogy aránylag kis területen különböző kultúrák élnek együtt. Ha létrehozunk egy igazi szövetséget köztük, akkor szembe fogunk tudni nézni a jövő kihívásaival.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.