Először vetett be Afganisztánban vákuumbombákat az amerikai légierő, a Paktia tartományban lévő al-Kaida állásokra mért csapások során.
Bevetették a vákuumbombát Afganisztánban
Először vetett be Afganisztánban vákuumbombákat az amerikai légierő, a Paktia tartományban lévő al-Kaida állásokra mért csapások során. A szárazföldi támadás során legalább egy amerikai és három afgán katona elesett.
Az amerikai légierő gépei vasárnap reggel ismét bombázták az al-Kaida terrorhálózat feltételezett állásait Afganisztán keleti vidékén. Az összecsapásokban egy amerikai és három afgán katona vesztette életét, többen megsebesültek.
Folytatódik az offenzíva
Az amerikai harci gépek szombaton egész éjjel támadták a térséget, és reggel ismét bevetésekre indultak - jelentette ki a pakisztáni székhelyű AIP magánhírügynökségnek a kelet-afganisztáni Paktia tartomány helyi tanácsát (sura) vezető Szaif Ulla hadúr egyik szóvivője.
- Az al-Kaida hegyekben bujkáló harcosai keményen ellenálltak, és a harc hosszan elhúzódhat - mondta az afgán kormányerők egyik parancsnoka az AFP-nek.
Amerikai harci gépek és a helyi afgán erők szombaton indítottak széles körű támadást a Paktia tartományban fekvő Arma hegységben, ahol az al-Kaida és a tálib rendszer több száz harcosa bujkál még mindig.
Éles bevetésen a vákuumbomba
Amerikai B-52-esek - amelyek vasárnap is több hullámban bombázták a tálibok és al-Kaida terrorszervezet fegyveres csoportjait - szombaton alkalmazták először az országban a korszerűsített vákuumbombát: a BLU-118S jelű félelmetes fegyver lézeres célzóberendezéssel van felszerelve, s elsősorban a komoly fedezékben - az erődítmények, bunkerek és barlangok mélyén - rejtőzködő ellenséges erők ellen igen hatékony.
Az amerikai bombázók a csaknem 80 hagyományos töltetű bomba mellett két ilyen - csaknem 900 kilogrammos - bombát is bevetettek szombaton Gardéz tartományi központtól 30 kilométerre délkeletre.
Korábban - régebbi típusú - vákuumbombákat Vietnamban is használtak az amerikaiak, továbbá állítólag ezzel a fegyverrel fenyegették meg a jugoszláv hadsereget, s késztették kivonulásra Koszovóból. Oroszországnak is van hasonló - másfél tonnás - fegyvere, amelyet Csecsenföldön próbáltak ki először "élesben".
Így működik a vákuumbomba
A vákuumbomba tulajdonképpen egy tartály, amely a felszín közelében már ejtőernyővel ereszkedik alá, különleges permetet szórva szét a levegőben. A gyúelegyet ezt követően robbantja fel a gyújtószerkezet, s a hatalmas robbanás és égés nagy területről pillanatok alatt elszippantja az oxigént, komoly pusztítást okozva.
A fegyver különösen hatékony olyan célpontok ellen, amelyeket közvetlen bombatalálattal sem lehetne megsemmisíteni, például barlangok ellen. A nagy területen szétterülő aerosol-cseppecskék olyan gyorsan égnek el, hogy vákuum jön létre hatalmas területen. A bomba romba dönti a hatósugarán belül elhelyezkedő épületeket, az emberek tüdejét pedig megfosztja az éltető oxigéntől. Még ennél is több kárt okoz a második lökéshullám, amikor is visszaáramlik a levegő. A bomba áldozatain külsérelmi nyomok általában nem mutatkoznak.
Az amerikai hadsereg tavaly decemberben jelentette be, hogy kifejlesztette a vákuumbomba korszerűsített változatát, amelyet most be is vetett Afganisztánban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.