Az SaS védelmében

<p>A 2010-es választások talán legnagyobb meglepetése a Szabadság és Szolidaritás felbukkanása volt. A párt létrejöttét hivatalosan a szlovák politikai palettáról addig hiányzó liberális eszmerendszer képviseletének a megteremtésével indokolták. Visszanézve már nem ilyen egyértelmű a helyzet, mivel a párt listáján bekerült Egyszerű Emberek nevű csoportosulás éppenséggel nem liberalizmusáról lett híres.</p>

Ettől függetlenül az SaS maga mégis új színt vitt a politikába, „alternatív” látásmódot. Az természetesen ízlés és politikai preferencia kérdése, hogy ezt a választók jó szándékú csetlés-botlásként értékelik, vagy úgy tekintenek a pártra, mint egy elefántra a porcelánboltban. Habár az elvhűségük időnként valóban kérdéses, a magyar kisebbséghez való viszonyuk bizony nem sokban tért el a többi pártétól, mégis több olyan kérdést vetettek fel, amelyek egy tipikus szabadelvű párt agendájához tartoznak. A politikai elemzők szerint éppen ezért közösíti ki a többi frakció. Az SaS azért is kilóghat a sorból, mert ugyan őt sem kerülik el a botrányok, ezek súlya pénzügyi vetületüket tekintve szinte jelentéktelen.

Az SaS számára az igazi kihívás mégis a márciusi parlamenti választás lesz, de nem csupán neki, hanem a többi jobboldali pártnak is. A párt számára azért, hogy be tud-e kerülni a parlamentbe, volt partnerei számára pedig azért, hogy beveszik-e ismét egy koalícióba. Ha mégsem sikerülne a Smernek abszolút többséggel nyernie, az előző koalíció újabb esélyt kaphatna. Ehhez persze az kellene, ha nem mérgesedne el a viszony az SaS-szel. Igazán az az érdekes kérdés, miért smakkol jobban a kék koalíciónak Fico, mint Sulík? Az SDKÚ-nak talán azért, mert versenytársat lát benne. A KDH-nak túl nagyok lehetnek az ideológiai különbségek. A Híd pedig szintén erős konkurenciát lát benne, hiszen ő is a liberális szlovákoktól szerzi be a többségi nemzettől származó voksait. Persze lehet, hogy a fő ok nyers politikai racionalitás: a jobboldal túlontúl felaprózódott, a Smerrel kétpárti koalíció is stabil többséget eredményezne.

Mindezek mellett mégis kár lenne a Szabadság és Szolidaritást a politikai süllyesztőbe küldeni. A tömörülést számos okból lehet bírálni, de értékelni kell jó oldalait is. Ezek között ki lehet emelni a mögötte álló szakembereket; naiv, de még inkább őszinte politizálását; végül azt sem szabad elfelejteni, hogy a felvidéki magyarság szempontjából ez a legmérsékeltebb szlovák párt.

Horbulák Zsolt

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?