Danglár
Az országos teszt az új blackout
A járvány elleni harc hosszú távon aligha nyerhető meg ezzel.
Ha csak azokkal beszélgetsz egy ötletről, akikkel – a divatos megfogalmazás szerint – ugyanabban a szociális buborékban vagy, előfordul, hogy az ötleted legalapvetőbb hibáit sem veszed észre.
Ilyen például, amikor valaki megrögzötten hisz egy egyébként csődre ítélt vállalkozási elképzelésben. Valami hasonló az országos tesztelés ötlete is, amely titokban, szűk körben pattant ki valakinek a fejéből. Csakhogy annyi sebből vérzik ez az elképzelés, hogy az sem lenne szégyen, ha a kormány még egyszer átgondolná az egészet.
Az egész Matovič tavaszi ötletére, a „blackoutra” emlékeztet. Mindkettőn érződött, hogy egyszeri, gyors, határozott megoldásra törekszik. És persze ebben is benne van a hatalmas énje, amely valami világraszólót akar csinálni, és újra felbukkan az a naiv elképzelése is, hogy ha sikerül, ha tényleg leteszteljük az egész országot, egy csapásra „minden jó lesz”, legyőzzük a vírust és hipp-hopp, visszatérünk a normális életünkhöz.
Csakhogy ha egytől egyig meg is találnánk az összes fertőzöttet az országban, a korlátozások feloldása után néhány héttel újult erővel térne vissza a járvány, és akkor is ugyanolyan rosszul lennénk felkészülve rá, mint most, a második hullámra.
Több gyenge pontja is van az országos tesztelésről szóló elképzelésnek. Az egyik, hogy az antigénteszt jóval megbízhatatlanabb, mint a PCR. Maga a kormányfő is beismeri, hogy már az is siker lenne, ha sikerülne azonosítani a fertőzöttek 30 százalékát, és az úgynevezett szuperfertőzők javát. Tehát ha ön fertőzött lesz másfél hét múlva, 30 százalékos esély van rá, hogy az országos tesztelés során ezt kiderítik.
Másodszor: a pillanatnyi helyzet szerint a tesztelés „kötelezően önkéntes” lesz. A népszavazásokon való részvétel sem kötelező, és Szlovákia történetében csupán egyetlenegyszer vett részt legalább a lakosság fele referendumon. Önkéntesen valószínűleg csak azok vennének részt az országos szűrésen, akik komolyan veszik a járványt, betartják az óvintézkedéseket, maszkot hordanak – tehát valószínűleg kisebb százalékuk fertőzött. És persze rengeteg a kérdőjel az egész megszervezésével és biztonságos lebonyolításával kapcsolatban is.
Viszont a kormánynak könnyű dolga lesz sikerként feltüntetni az ország tesztjét. Ha csak néhány ezer tünetmentes fertőzőt sikerül azonosítani, az is jó eredmény, azzal is időt nyerünk. De a járvány elleni harcot ezzel nem nyerjük meg.
A kormány minden egyes döntését igyekszik úgy feltüntetni, mint az egyetlen lehetséges megoldást. Vagy országos tesztelés – vagy országos lezárás. Lockdown, mondja Matovič. De nem lehetne azt a 13 millió tesztet másképp felhasználni, valamilyen menetrendet kidolgozni, a járványgócokat felszámolni? Például a legfertőzöttebb járásokat tesztelni, vagy az első vonalban dolgozókat, az idősotthonokat, az iskolákat, akár szúrópróbaképpen letesztelni egy régiót, ahol ugrásszerűen megnő a fertőzöttek száma. Bármi ilyesmi hosszabb távú elképzelésnek tűnik a járvány elleni harcban.
A szerző a Trend kommentátora
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.