Az orbáni nimbusz határai

<p>Schmitt Pál lemondásán nem az a meglepő, hogy megtörtént, hanem az, hogy a pénteki, rendkívül határozott televíziós interjúja után néhány órával. Az elemzők jelentős része azonnali lemondást várt a köztársasági elnöktől a botrány felfokozódása és a doktori cím visszavonása után, másik része pedig – és ide tartozott jelen sorok szerzője is – az utolsó töltényig tartó harcot várta.</p>

A végeredmény nem, de az események ütemezése sokakat meglepett.

Arra viszonylag könnyű választ adni, miért döntött kezdetben Orbán Viktor és a Fidesz vezérkara Schmitt kitartása mellett. (Ne legyenek kétségeink: ők döntöttek akkor is és most is.) Az Orbán-kormány ugyanis eddig a sebezhetetlenség mítoszával vette körbe magát: ők voltak a politikusok, akik nem hibáztak, nem hazudtak és nem volt köztük inkompetens. Ez a hozzáállás egyébként nem cinizmuson alapszik, hanem hideg stratégiai számításokon. A Fidesz ugyanis látta, hogyan hullhat darabjaira egy kívülről folyamatosan támadott, személyi ügyektől terhelt, befelé sem egységes kormány. A második Gyurcsány-kormány így végezte: az őszödi beszéd után a Fidesz nyomása alatt atomjaira bomlott, hatékony kormányzása pedig lehetetlenné vált. Orbán Viktor esélyt sem akar adni saját kormányának arra, hogy kikezdjék, ezért minden egyes személyt és intézkedést a saját sérthetetlenségének nimbuszával von be. Emlékezzünk Matolcsy György gazdasági csúcsminiszter esetére, akiről Orbán pont akkor jelentette ki, hogy a „jobb keze”, amikor a legnagyobb volt rajta a nyomás. Az, hogy Schmitt Pál ezek ellenére és interjúi után is lemondani kényszerült, arra utal, hogy az orbáni nimbusznak is megvannak a határai. Két olyan ok van, amely biztosan közrejátszott abban, hogy a Fidesz elengedte Schmitt kezét. Egyrészt nem csak a pletykák miatt vehető biztosra, hogy a párt villám közvélemény-kutatást rendelt meg az elnök aktuális megítéléséről, melynek eredménye természetesen titkos, de az események alapján sejthető. Másrészt a Fidesz második kormányzása során először fordult elő, hogy a jobboldali hátország nagyobb része fordult szembe Orbán nyilvános akaratával. Bár a közmédia az utolsó napokban egyértelműen nyomás alatt dolgozott, gyakorlatilag a propaganda szintjén, a nyomtatott sajtóban és különösen az interneten számos cikk és kiáltvány jelent meg jobbos forrásokból, amely az elnök lemondását sürgette. Ez a két tényező közösen hathatott a gyors változásra a Fidesz álláspontjában: miután a közvélemény szemmel láthatóan Schmitt ellen fordult, és a jobboldali közvéleményt sem sikerült összezárni az elnök mögött, Orbán Viktor úgy érezte, nincs más választása, mint lenyelni a békát és visszavonulni. A Fidesz kommunikációjából jól látszik, hogy még ebből a helyzetből is a sérthetetlenség és tévedhetetlenség nimbuszának fenntartásával próbál kijönni. Ezért mondják azt, hogy Schmitt „államférfihoz méltó” döntést hozott egy „vitatott” ügyben, és ha valaki elkövetett hibát, az csak az egyetem.

Kérdés, hogy a közvélemény mennyire lesz vevő erre az olvasatra. Orbán Viktor szempontjából ugyanis félő, hogy ez az ügy pont annak marad meg, ami volt: egy plágiumon kapott, azt csúsztatásokkal védő pártpolitikus gyors és drámai bukása.

Ravasz Ábel

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?