Az Isten demokratikus

Nem ismerem, vajon a teológusok vagy az egyházak miként vélekednek a mindenható demokratizmusáról. Nyilván különféle magyarázatok léteznek, de ahogyan Isten a maga képére és hasonlatosságára teremtette az embert, úgy a bennünk élő istenkép a mi társadalmi-politikai nézeteink tükre.

Nem ismerem, vajon a teológusok vagy az egyházak miként vélekednek a mindenható demokratizmusáról. Nyilván különféle magyarázatok léteznek, de ahogyan Isten a maga képére és hasonlatosságára teremtette az embert, úgy a bennünk élő istenkép a mi társadalmi-politikai nézeteink tükre. Én mindenesetre szeretném azt hinni, hogy ebben a kérdésben Tomáš Garrique Masaryknak volt igaza. Egy húsvéti történetet olvastam Anna Gašparíková-Horáková, Masaryk levéltárosának és magyar ügyekkel foglalkozó referensének naplójában. Az eset 1934. április 4-én történt Lányban. Az elnök fiának, Jan Masaryk londoni csehszlovák nagykövetnek meghívására két angol parlamenti képviselő, a Cazalet-testvérpár érkezett az ünnepekre az idős, akkor már nyolcvannégy esztendős elnököt meglátogatni. Egyébként egyenesen Budapestről jöttek, ami azért volt érdekes, mert az elnök és társasága alaposan kifaggatták a briteket a magyarországi helyzetről, különös tekintettel a területi revízió igényére. A vacsoránál azután az egyik Cazalet azt fejtegette, hogy az Isten mennyire szereti az angolokat, mert minden bajukban segít rajtuk. Az ifjabbik Masaryk, a rá különösen jellemző iróniával ekként summázta a képviselő hosszas fejtegetését: „Szóval akkor az angolok a választott nép.” Az elnök mosolygott, de – ugyancsak természete szerint – komolyra fordította a szót: „Én ugyanezt gondolom a saját népemről: mi vagyunk a választott nép. Az Isten viszont mindenkiről gondoskodik. Ő egy demokratikus uralkodó. Még a németekkel is tör#dik...” Hitler hatalomra jutása után vagyunk – ez magyarázza az utóbbi félmondatot. Az angolok szerették volna kisajátítani a maguk számára Istent. Holott demokratikus országból érkeztek, ám a harmincas évek derekán még ugyancsak eleven brit felsőbbrendűségi tudattal. Az idős és bölcs Masaryk azonban tudta: a bajok gyökere abban rejlik, ha Istent ki akarják sajátítani, ha bárki ki szeretné sajátítani. Isten mindenkié, minden nép az ő választott népe – mondotta Masaryk azon a régi húsvéti ünnepen. A hívőknek és a nem-hívőknek egyaránt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?