Az elénk tartott tükör

<p>Fakul az ünnep. Mintha nem is a miénk lenne.&nbsp;</p><div>Mintha nem is volna fontos. Egy-két újságcikk, egy-két, jobbára valami ellenes tüntetés, egyre semmitmondóbb ünnepi beszédek.&nbsp;</div>

És a feledés. 

Igen, a feledés, mintha November nem is lett volna. Az állam sem veszi komolyan, akkor miért várnánk el, hogy a polgár ünnepeljen? Elfelejtettük, hogy 23 éve a legnagyobb civilizációs értéket kaptuk meg. A szabadságot. Amelyről ma hajlamosak vagyunk bármikor és felelőtlenül kijelenteni: ugyan már, milyen szabadság ez? A szkepszis, a letargia és a kilátástalanság akkora méreteket öltött, amekkorára... hát, legalábbis, nem nagyon van alapunk.  A sajtót és a közösségi oldalakat olvasva néha olyan érzésünk lehet, hogy az 1989-es váltás tulajdonképpen maga a tragédia. Mintha minden rosszul és még rosszabbul sült volna el, mintha minden rossz lenne, mintha ki tudja, milyen látható és láthatatlan hatalmak szállták volna meg az életünket. Emellett, párhuzamosan, egyre több a szélsőséges eszme és a hozzájuk kapcsolódó csoportosulás. Igen, van benne valami. A szkepszis nem magától telepedett a társadalomra. Igaz, teljes nemzetgazdaságokat nyúltak le húsz év alatt. Igaz, tönkrement a munkaerőpiac. Igaz, megszűnt egy sor úgymond szociális biztonság. Igaz, a politikai képviselet nem éppen etikai vagy erkölcsi etalon. Igaz, az állam nem működik úgy, hogy szolgáltatásnak érezzük. Az is igaz, baj van a közbiztonsággal és baj van az igazságszolgáltatással. S igaz, a gazdaság csak nem akar szárnyalni, pedig de jó lenne. Mintha az egészségügy is csőd felé tartana, az oktatásügyben meg éppen tüntetés készül. És itt van az euróválság, ami a meglévő keveset is veszélyezteti. Az ekeli vasútállomáson pedig 23 évvel November után sem a kosz, a leélt épület, hanem a magyar felirat verte ki a biztosítékot. Akkor meg mire volt jó az egész? Arra, hogy az immár negyed százada birtokolt szabadságot komolyan vegyük.  Hogy kezdjük el végre megérteni, a világ legjobban élhető és leggazdagabb társadalmaiban is a szabadság a vezérlő elv. Az egyén felelősséget is vállaló szabadsága.  És főleg arra jó az egész, hogy tudatosítsuk: nem szállták meg az országot, nem tankok és idegen hatalmak laktanyái éltetik a kormányzatainkat. Mi magunk választjuk azokat, mi magunk döntöttünk számtalanszor arról, hogyan tovább. Mi magunk tettük társadalmunkat és azt az országot, amelyben élünk, olyanná, amilyen.  Senki nem diktált, senki nem fenyegetett, senki sem kényszerített. Amit ma oly fanyalogva értékelgetünk a Bársonyos évfordulója kapcsán, az az elénk tartott tükör. S csak magunkat látjuk benne. Mert ilyenek vagyunk.  
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?