Az elejtett fáklya

<p>Valódi párhuzamos történetek: egyáltalán nem volt sorsszerű, de úgy alakult, hogy egy napon lépett ki pártjából az ezredforduló körüli időszak két meghatározó formációjának egy-egy vezéregyénisége.</p>

Vladimír Mečiar a sokak megelégedésére döglődő HZDS-t hagyta ott, Lucia Žitňanská egykori miniszterelnök-helyettes pedig az átalakuló SDKÚ-t. E szimbolikus aktusokkal végleg lezárulni látszik a Dzurinda-éra (1998–2006) folytonossága a Fico-érával (2006–201?), és fokozatosan kialakul Szlovákia új politikai valósága. A változások nagyobbak, mint ahogy első ránézésre tűnhet. Az ún. politikai baloldalon megtörtént a váltás a ’90-es évek zsigeri nacionalista-posztszocialista erőitől a Smer professzionálisan opportunista, a nacionalizmust általában számító érdekből használó politikájához. Menet közben nemcsak a paternalista elvárásokat mindenkinél jobban meglovagoló HZDS számolódott fel, hanem háttérbe szorult a nacionalista politika egykori állócsillaga, az SNS is. Ján Slota kiválása után – szintén friss történet! – itt a fáklya átadása talán Marián Kotleba egy hónappal ezelőtti sikerével vált véglegessé egy szintén profibb, és elsősorban romaellenes új generációnak. A jobboldal is teljesen megváltozott, de a változás életképessége teljesen más, mint a baloldalon volt. A Dzurinda-érából nevükben formálisan még megmaradt erők egyöntetűen konzervatívabb irányba indultak el. Az MKP-ból a Híd kiválásával, a KDH-ból a NOVA és egyes egyéni képviselők távozásával, az SDKÚ-ból pedig a Dzurinda-féle csapat háttérbe szorulásával (és most Žitňanskáék lelépésével) vált regresszívebb erő, mint volt 2006 előtt. A Dzurinda-féle kormányok keresztény-konzervatív értékekkel átitatott liberalizmusának ma nincs igazi örököse. A romatelepeken hőzöngő, Kaník-féle SDKÚ nagyon messze van ettől, és nem is szándékozik visszanézni; az MKP és a KDH ezt soha nem is ambicionálta; a Híd pedig máig sem tudott egyértelmű választ adni küszködésére, liberális és konzervatív énje Dr. Jekyll és Mr. Hyde féle folytonos harcára. Az új pártok egytől egyig professzionális populisták kezében vannak, a magát liberálisnak becéző SaS pedig sok minden, csak nem az. Jól látható ez a döbbenetes tényállás azon is, hogy a szlovák jobboldal Besztercebányán képtelen volt egy ésszerű romapolitikát szembeállítani Kotleba demagóg „megoldásaival”. A baloldalon tehát megtörtént az átmenet. Az egykori HZDS–SNS–SDĽ-szavazók ma is tudnak kire voksolni. De vajon az miként lehetséges, hogy miközben Szlovákiában ma még mindig élnek, éreznek, gondolkoznak és remélnek azok a liberális szavazók, szlovákok és magyarok, akik 1998 után a mečiarizmus leváltásának élharcosai voltak, de valójában egyetlen párt sincs, amely igazán fel akarná és tudná vállalni őket. Aki képviselni szeretné őket. Vajon lesz, aki lehajol a jobboldali progresszivitás elejtett fáklyájáért? Vagy a mečiarok ideje után a žitňanskáké is lejárt?
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?