„Át-HÍD-aljuk” a problémát…

Szövetség k

A szlovákiai magyarság élete romokban hever, és néhány kalandor szerint itt az ideje teljesen porba tiporni.

Úgy látszik, hogy az óvatlan kijelentésekben nemcsak Eduard Heger jeleskedik, hanem az „összefogás” narancs platformja is. Legutóbb a Szövetség Híd platformja olyan elképzeléssel rukkolt elő, amellyel egyértelműen jelezték: nyerni kell bármi áron (akkor is, ha nem érdemeljük meg). A „narancs részleg” három százalékra szeretné csökkenteni a parlamentbe jutási küszöböt. A februári közvélemény-kutatások eredményének tükrében ez a célkitűzés érthető, hiszen a Focus ügynökség szerint 4 százalék felett voltak, az AKO eredménytábláján pedig közel a kettőhöz. Arányaiban véve ez éppen 3% lehet. Vagyis nem kell ide több szavazó, csak le kell csökkenteni a határokat…?! Másban nem is nagyon reménykedhetnek, hisz a támogatottságuk évek óta stagnál vagy épp csökken. Nehéz elfogadni ezeket a számokat, de mint tudjuk, minden éremnek két oldala van…

Milyen hatással lehet a parlamentbe jutási küszöb csökkentését szorgalmazó javaslat a szavazókra? Persze, a cél a parlament, de ez így nem túl hiteles. A mögöttes tartalom az, hogy „bármi áron”. Azt üzenik nekünk: nem számít, ha a szlovákiai magyarság megoszlik, legalább egy „szelet a sokízű tortából” bent lesz. Csakhogy ez nem így működik. Tekintsünk csak vissza a múltba, s a következőt fogjuk látni: volt egy magyar párt, majd kettő, majd jött a harmadik, s a kettőből egy negyedik, jött egy átalakulás, keveredés, és most már nem is tudjuk, hol tartunk. Egy maréknyi emberre ennyi út? Ugye még tisztában vagyunk azzal, hogy mi vagyunk a kisebbség?

A kisebbség akkor működik jól és erősen, ha van egy szilárd képviselete, de valahogy az elmúlt húsz esztendőben ez szétesett. Eltűnt a „Péter kőszikla”. Alapvetően a magyar mentalitás nem igazán hajlamos a kompromisszumra, hisz a belénk kódolt nacionalista éra és a büszkeség mindig előhozza a „márpedig én tudom” névre keresztelt vadállatot. Amikor túl sokan tudják, szerintük mi a helyes, akkor túl sok klikk alakul. Azzal, hogy három százalékra csökkentjük a bejutási határértéket, nem leszünk előrébb. Bejut a Szövetség, a Magyar Fórum, talán még egy noname párt is lehetőséget kaphatna, s végül a törvényhozásban fogják egymást marni a „felvidéki magyarok”. Attól, hogy bent leszünk, a cicaharc még nem szűnik meg, és nekünk sem lesz jobb. Nem az a baj, hogy nincs magyar érdekképviselet a parlamentben, hanem az, hogy lerágott csontokon marakodnak a politikusaink az országház falain kívül.

Úgy néz ki, hogy a Szövetség kifogyni látszik a bevethető emberekből (nincs elég szavazója) – ezért ha nem megy ésszel, megy majd csellel? Nem olyan sok az az öt százalék – az egyik Focus-felmérés adatai szerint a Szövetségre 4,5% voksolna, s a Magyar Fórum közel 2%-ot kapna, ami már 6,5%... Lenne, ha nem lennénk egoisták, nagyravágyók és önös érdekemberek. Politikusaink a szavazók rokonszenvét talán azzal nyerhetnék el, ha végre felvázolnának egy igazán jó tervet közösen az itt élő magyar polgároknak Kassától Pozsonyig, szépen lassan beállnának melléjük, velük élnének és szenvednének, s utána majd a 8%-ot is megkapnák. De egyszerűbb fundálkodni, mint leereszkedni…

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?