Andreas Umland: nem valószínű, hogy Ukrajnában kitör a polgárháború

MTI-ÖSSZEFOGLALÓA kijevi erőszakos események ellenére nem tartja valószínűnek, hogy polgárháborúvá fajulna a válság Ukrajnában Andreas Umland német politológus.A Kijev-Mohila Akadémia nemzeti egyetem professzora szerint a szemben álló felekben megvan a közös akarat arra, hogy az erőszakot visszafogo

MTI-ÖSSZEFOGLALÓ

A kijevi erőszakos események ellenére nem tartja valószínűnek, hogy polgárháborúvá fajulna a válság Ukrajnában Andreas Umland német politológus.

A Kijev-Mohila Akadémia nemzeti egyetem professzora szerint a szemben álló felekben megvan a közös akarat arra, hogy az erőszakot visszafogott szinten tartsák. Mindkét tábornak vannak lőfegyverei, de nem használják azokat túl nagy mértékben. Általában az összecsapások klasszikus eszközeinél maradnak: Molotov-koktélok, térkövek, hanggránátok, könnygáz, botok. A kijevi Függetlenség teréről, a Majdanról csak gépfegyverekkel lehetne elkergetni a tüntetőket, márpedig az nyilvánvalóan hatalmas vérengzéshez vezetne. Viktor Janukovics elnöknek feltehetően nincs meg a kellő támogatottsága egy ilyen döntéshez sem a közvetlen környezetén, sem a biztonsági erőkön belül. Az oligarcháknak semmi kedvük egy polgárháborúhoz, éppen ezért ők a tárgyalások felé terelhetik az eseményeket – mutatott rá Umland professzor az AFP hírügynökségnek adott interjúban.

Az Európai Unió által kilátásába helyezett szankciókkal kapcsolatban a német politológus azt mondta, hogy az eddigi éles reakciók a kijevi rezsimmel szemben nemigen voltak hatásosak. A büntetőintézkedések módszerét igazából még nem vetették be nagy mértékben Ukrajnával szemben. Elképzelhető, hogy a szankciók lehetősége arra készteti majd az oligarchákat, a vagyonos parlamenti képviselőket, illetve Janukovics más szerencsés kegyeltjeit, hogy újragondolják a helyzetüket. A rezsimen belül már egyre többen elégedetlenek Janukovics politikájával, és ezek az emberek mozgásba hozhatják a dolgokat – vélte a professzor.

Arra a kérdésre, hogy középtávon milyen jövőt jósol Janukovicsnak, Andreas Umland kifejtette: az elnök a jelenlegi helyzetben kénytelen lesz kulcsfontosságú kompromisszumokat kötni. A politológus véleménye szerint Janukovics nem lehet részese a válság megoldásának, és nagyon valószínűtlen, hogy a jövőben fontos szerepet játszhat a politikában. Az a legkevesebb, hogy le kell mondania jogosítványainak nagy részéről a kormány és a parlament javára. Nem biztos ugyanakkor az sem, hogy megtarthatja az elnöki széket. A Majdanon összegyűlt emberek többsége egy dolgot követelt: Janukovics távozását, és ezt még a kedd éjszakai véres események előtt el akarták volna érni. A tüntetők most már radikalizálódtak, egyre kevésbé hallgatnak az ellenzéki vezetők – Vitalij Klicsko és Arszenyij Jacenyuk – józan szavaira. Azt látják, hogy a békés demonstráció hetekig nem hozott eredményt, és már nem akarják beérni alkotmánymódosításokkal.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?