<p>Bizonyos értelemben hiánypótló összegzést tett közzé a Statisztikai Hivatal és a Postabank: kicsit mélyebben is megvizsgálták a szlovákiai munkanélküliekre vonatkozójellemzőket.</p>
A tipikus munkanélküli
Az összesített adataik szerint az átlagos állástalan30 és 54 év közötti, középfokú, leginkább szakmunkás-képesítéssel rendelkezik, és egykori munkahelyéről azért bocsájtották el, mert létszámcsökkentés volt.
A fenti adatsor nyilván csak összegzi a leggyakoribb jellemzőket, természetesen sokan kilógnak a „tipikus” állástalanok hosszú sorából. Az álláskeresés módjairól szólóadatok is sokatmondóak. A munkakeresők61 százaléka már egy éve eredménytelenül próbál elhelyezkedni, emellett 20 százalékot tesz ki azok aránya, akik bevallásuk szerint még soha, sehol nem dolgoztak –ebbe a halmazba beletartoznak a pályakezdő fiatalok is.
A munkanélküliek98 százaléka állítása szerint aktívan keres munkát, 85 százalékuk pedig elsősorban a rokonokon és ismerősök munkahelyi és egyéb kapcsolatain keresztül érvényesülne, ha tudna. A munkaközvetítőkhöz a megkérdezettek mintegy kétharmada fűz némi bizalmat. Nehéz megállapítani, mennyire torzak az adatok. Egy felmérés során például elég ritkán vallja be valaki, hogy egyáltalán nem akar dolgozni, valamint az alibi álláskeresésre is ráépült egy szokásjogon alapuló hálózat. Viszont a többség még mindig a munkában való boldogulásban látja a helyzet kulcsát. Annak ellenére is, hogy régiós életcélnak tekinthető a lehető legkevesebb erőfeszítéssel a lehető legtöbb pénzhez jutni, vagyis erre törekedni. Talán azért, mert a szlovákiai szociálisrendszer egyszerűen nem olyan intézmény, amelynek a visszásságait kihasználva valaki jól meg tudna élni. A munkanélküliek tehát többnyire próbálkoznak az álláskereséssel, a szándék legalábbis megvan. Teszik ezt változó lelkesedéssel és stratégiával, de perspektívát és megélhetést keresve. A kitörésre (Ausztrián és Nagy-Britannián,vagy más nyugati országokon túl)Pozsonyban és az északnyugati régiókban van a legnagyobb esélyük,míg a munkahivatalok adatai szerint a legkevesebb állást Kassa megyében hirdetik meg. A szlovákiai munkanélküliségi mutató 11,46 százalékos – ez némileg jobb, mint pár éve, de még mindig uniós átlag feletti érték. Dél-Szlovákiában él a tartósan munkanélküliek 41 százaléka, a déli járások közül tizenegyben meghaladja az országos értéket a munkanélküliség. Ezen a helyzeten kellene változtatnia az elitünknek,ha valóban érdemi változást szeretne elérni délen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.