A teljes leállás küszöbén?
2020. október 28. 17:08

Az Egészségügyi Világszervezet szerint ismét Európa a világjárvány fő gócpontja, és újabb korlátozások nélkül a fertőzöttek számát nem lehet kordában tartani. A kormányok próbálták elkerülni a kijárási korlátozások bevezetését, de sok európai országban már a tényleges éjszakai kijárási tilalom is életbe lépett. Bár a kormányok nem szívesen hallanak róla, de az új fertőzés ütemét látva ismét előkerült a lockdown, ami a gazdaság részleges vagy teljes leállását jelenti. Ez a végső fegyver a járvány elleni harcban: jó eséllyel erősen visszaszorítaná a vírus terjedését, de hatalmas gazdasági áldozattal jár. A teljes lockdownnál az egész gazdaság leállna és néhány hétig drasztikus kijárási tilalom lenne. Csak a kulcsfontosságú infrastruktúra és ipar működne, ami a vállalatok többségének tetemes veszteség, nem csoda hát, hogy ezt mindenki el akarja kerülni. Ez jól látható Szlovákiában is, ahol az epidemiológusok ilyen drasztikus megoldást javasoltak, de a kormány csak a puhább formájára volt hajlandó. Ugyan kijárási korlátozás van, de az emberek járhatnak munkába, a gazdaság nagy része továbbra is működik. A kormány ezt a sokat vitatott össznépi teszteléssel ötvözte, melynek célja az aktív vírushordozók többségének kiszűrése és karanténba helyezése. Ezzel időt nyer az összeomlás szélére került egészségügyi ellátás, és a remények szerint elkerülhető a teljes lockdown.
Hogy mit jelentene a gazdaság teljes leállása, az már jól látható a vendéglátói szektorban, amely már több mint egy hete rendkívül korlátozottan működik, ha egyáltalán működik. Az állami eKasa-rendszer adatai szerint a gasztronómiai egységek bevételei a korlátozások bevezetése óta a normális szint 40 százalékára estek vissza. Még rosszabb a helyzet a szállodaiparban: október második felében a járvány előtti bevételei 20 százalékát érte el. A következők a sorban a kiskereskedelmi egységek, melyek ugyan nyitva tarthatnak, de ... a vásárlók nem léphetnek be az üzletbe. A kormány ugyan hisz az általa nyújtott gazdasági segítség erejében, de a második hullámban nőni fog azoknak a vendéglátói és kiskereskedelmi egységeknek a száma, melyek ezt már nem élik túl.
Nagy kérdés az is, hogy az össznépi tesztelésen kiszűrt fertőzöttek karanténba vonulása mennyire bénít meg egyes üzemeket, ágazatokat. A múlt heti próbatesztelés eredményeit nézve országosan százezer fertőzött is karanténba kerülhet, a családtagjaival együtt. Az árvai régióban több nagyvállalatnak már a múlt hétvégén improvizálnia kellett az alkalmazottak karanténba kerülése miatt, de hétfőre mindenkinek sikerült helyreállítani a termelést, ami reményt ad az országos teszt előtt.
Az elkövetkező két hét mindenképp nehéz lesz, de ha el tudjuk kerülni a teljes leállást, akkor ezt mindenképpen győzelemként lehet elkönyvelni. Sajnos azonban elképzelhető, hogy pirruszi győzelem lesz, és ha néhány hét után újabb hullámmal csap le ránk a járvány, nem marad más, mint a határok teljes lezárása és a teljes leállás.
Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.
Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.
Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.