A Smer csapásiránya

<p>Igor Matovič lehet az első parlamenti képviselő, aki törvényes úton veszíti el a mandátumát.&nbsp;</p>

Mečiar-korszakban a kormánytöbbség alkotmányellenesen megfosztott egy képviselőt a mandátumától, Ján Slota idején pedig nem engedte, hogy egy pótképviselő érvényesítse a mandátumát. Most először fordulhat elő, hogy a törvény betűje alapján fosztanak meg valakit a mandátumától. Csakhogy…Miroslav Beblavý független képviselő, a parlament összeférhetetlenségi bizottságának volt elnöke energiái jelentős részét arra fordította, hogy a nyilvánosságot megismertesse azzal, mennyire nem működik a kormánytöbbség miatt ez a parlamenti bizottság. Ha „valamilyen smeres ügye került a bizottság elé, a többségben levő kormánypártiak automatikusan leblokkolták az egész eljárást”. A bizottság egy irányban működött, ha az összeférhetetlenségi törvény megsértése miatt bírságot kellett kiszabni vagy büntetést javasolni – a smereseket nem lehet büntetni, csak a többieket. Még a teljesen egyértelmű törvénysértéseknél is így volt ez, legyen szó jogkörrel való visszaélésről vagy hamis vagyonnyilatkozatról – a vizsgálatot leállították, és semmilyen más jogi eszköz nem létezik a szankcionálásra. A mindenkire vonatkozó alkotmánytörvényből így fontak ostort az ellenzékre, a törvényt nem jogi, hanem politikai keretek között alkalmazták. Matovič az egy kivétel, akire a legsúlyosabb büntetés vár, és másik tíz eltussolt ügy jut rá a másik oldalon, amelyek semmilyen következményt nem vontak maguk után. Fontos az is, hogy most egy formai hibát fognak szankcionálni, miközben a teljesen nyilvánvaló, bizonyítható törvénysértések is büntetés nélkül maradnak. Az összeférhetetlenségi törvény azt mondja, „köztisztségviselő nem vállalkozhat”. Azon kívül, hogy ezt deklarálja, az ellenőrzésről, a törvény érvényesítéséről nem ejt szót. Az Alkotmánybíróság összeférhetetlenségi törvénnyel kapcsolatos döntéseit több képviselő úgy magyarázza, hogy a parlamenti bizottságnak nem áll módjában vizsgálni és eldönteni, hogy a köztisztviselő valóban vállalkozik-e és ebből nyeresége származik. Ha ez igaz, akkor ebben az országban egyetlen szerv sincs, amely vizsgálhatná, hogy hivatalban levő politikusok vállalkoznak-e, és úgy általában betartják-e az összeférhetetlenségi törvényt. Ha csak átfutjuk a vagyonnyilatkozatokat a parlament honlapján, nyilvánvaló, hogy tucatnyi politikusnak csak úgy lehet ekkora éves bevétele, hogy törvényt sért: tényleges vállalkozói tevékenységet folytat „nyereség elérése érdekében”. Matovičról azt tudjuk, hogy erre lehetősége volt – 2013-ban 21 napon át, és most, 2016. szeptember 3-a után. Ezért most elveszítheti képviselői mandátumát. Ám azokat nem fenyegeti semmi, akiknek nemcsak a lehetőségük van meg arra, hogy vállalkozói tevékenységet folytassanak, hanem a napnál világosabb, hogy ezt meg is teszik. Az összeférhetetlenségi törvény így a vállalkozó kormánypárti politikusokat szolgálja, nem pedig a tiszta viszonyok megteremtését. A szerző a Trend hetilap kommentátora
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?