A rekorder és a jogász

Charles Michel

Az egyik politikuscsalád sarja, a másik nem politikusnak indult.

Egy belga rekorder politikus. Egy francia jogász Amerikából. Nem csak Ursula von der Leyen (VDL) előéletét érdemes megnézni, akit az Európai Bizottság elnökének jelölt az állam- és kormányfők tanácsa. Ott áll a kinevezés előtt álló politikusok sorában a tanács következő elnöke, Charles Michel belga miniszterelnök. 

Michel kőkemény politikuscsalád sarja. Édesapja korábban európai biztos és külügyminiszter volt, majd az ő pártjában, a belga liberális Mouvement Réformateurben már 16 évesen aktív szerepet vitt, hogy a vallon regionális alsóházban 23 évesen a legfiatalabb képviselő legyen. Ezután meredeken ívelt felfelé a karrierje: a legfiatalabb vallon belügyminiszter lett, 2007-ben már a brüsszeli belga szövetségi kormány minisztere. 

Az egyik legkevésbé várt koalíció legsikeresebb miniszterelnöke lett 2014-ben, az ország történetének legfiatalabb (38 éves) kormányfőjeként. Alig 139 nap alatt tető alá hozta a koalíciót abban az országban, ahol megszokták már, hogy akár évekig szövetségi kormány nélkül kell üzemelni. A koalíció tagja lett a flamand nacionalista N-VA párt, ezzel kiérdemelve a „kamikaze koalíció” csúfnevet. Mégis, négy éven át tartott a kormányzat az egyébként kormányváltásokról híres belga fővárosban. Talán éppen ezért esett Charles Michelre a választás, hiszen kompromisszumteremtő képességét ezzel bizonyította. De az sem elhanyagolható, hogy Macron, a liberális francia elnök egy ideológiailag hozzá közel álló embert szeretett volna az uniós intézményvezetők között. 

Vagyis a konzervatív kereszténydemokrata német VDL mellett a liberális és frankofón Michel egyfajta ellensúly lesz. A holland és a luxemburgi kormány is mellette áll, ezzel az EU-alapító Benelux államok teljes támogatását élvezte. 

Hasonlóan érdekes karrier Christine Lagarde-é, amely egyáltalán nem a politika felé indult. 

Most pedig úgy lehet az Európai Központi Bank – és ezzel a 19 országban levő euró – vezetője, hogy nem is közgazdász végzettségű, sőt, központi bankban sosem dolgozott. A jogászdiplomás Lagarde ugyanis a Baker McKenzie-ben kezdett, hogy aztán első nőként évek kitartó munkájával a világ e második legnagyobb nemzetközi ügyvédi irodájának ügyvezetője legyen Chicagóban. Már ez óriási teljesítmény. Ezután kapta a telefonhívást Párizsból 2005-ben, majd Jacques Chirac és Nicolas Sarkozy kormányában töltött be miniszteri posztot. Éppen pénzügyminiszter volt a válság idején, 2008-ban. Ezután nevezték ki a Nemzetközi Valutaalap első női igazgatójának, amely posztot most hátrahagyhat a frankfurti európai bankért. 

Meglehetősen színes életutak. A Brüsszelben született, miniszterelnök lányaként felnőtt VDL-lel együtt nézve a képet kétségtelen, hogy a nyugati elit élvonalába tartoznak. 

Kérdés, hogy ez mit jelent az unióban egyre fontosabb és egyre kiélezettebb Kelet–Nyugat párbeszédnek. 
Visszasírjuk-e még a keletnémet születésű Merkel kancellárt? 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?