<p>Két héttel az államfőválasztás második fordulója után szépen lassan kitisztult a kép, hogy a jobboldali jelöltek mit kezdenek hirtelen jött támogatásukkal. </p>
A Procházka-projekt
Milan Kňažko ősszel valószínűleg megpályázza a pozsonyi főpolgármesteri posztot, s ha képes megegyezni a jobboldali pártokkal, komoly esélye lesz a megszerzésére. Rado Procházka – ahogy azt mindenki sejtette – elindította pártépítő projektjét. Az elmúlt hónapokban kiderült, hogy Procházka remek szónok, tud úgy beszélni az emberek nyelvén, hogy megragadja a hallgatóságot. Bebizonyította, hogy fiatal politikus is szerezhet 20 százalékot az államfőválasztáson, amit eddig inkább a politikai veteránok harcának tartottak. Ezért mindenki felfokozott állapotban várta, pártalapításba kezd-e Procházka, s ha igen, milyen pártot képzel el. A bemutatkozás senkit nem lepett meg: a cél a kisebb és hatékonyabb állam, és új arcok a politikában. A régiek közül Miroslav Beblavýt nagyon komoly szakmai tudással rendelkező politikusként tartja számon mindenki, a korrupció elleni harc az egyik legfontosabb témája, évek óta elkerülték a politikai botrányok, a civil szférában is komoly támogatásnak örvend. Egyértelműen jó döntés. A turócszentmártoni polgármester, Andrej Hrnčiar esete már nem ennyire egyértelmű. Amikor Hrnčiar két éve csatlakozott a Hídhoz, mindenki csodát várt tőle, hiszen az átláthatóan irányított város projektjével európai hírnévre tett szert. Hogy ez a csoda miért nem folytatódott, talán már senki sem fogja megtudni, de Bugár Béla nemrég azt nyilatkozta, a párton belül minden támogatást megadtak Hrnčiarnak. Vagy nem volt kedve valóban együttműködni Bugárékkal, vagy a programja nem működött országos szinten. Kíváncsian várjuk, hogyan teljesíti ki magát Procházka mellett. S mivel Procházka többször jelezte, hogy erős önkormányzati politikusokra kívánja építeni pártját, Hrnčiarnak kiemelt feladatai lehetnek. Pozitívumként kell még megjegyezni, hogy Beblavýval ellentétben ő lemondott parlamenti mandátumáról, ahogy azt 2012-ben az őt támogató Hídnak megígérte. Ez korábban nem volt divat a szlovák parlamentben. A két parlamenti képviselőn kívül egyelőre a privigyei polgármester, Katarína Macháčková csatlakozott Procházkához – eddig egyetlen pártnak sem volt tagja. Procházka tehát valóban nem elsősorban parlamenti képviselőkből rakja össze pártját (ahogy például Daniel Lipšic). A hétvégén némi cinizmussal meg is jegyezte, nem kíván egy újabb, Pozsony-központú, öt százalékos pártot létrehozni. Ahogy minden új párt vezetője, ő is a generációváltásról, az új jobboldalról és új politikusokról beszél. A kérdés az, hogy vajon neki elhiszik-e az emberek azt, amit Daniel Lipšicnek nem nagyon akarnak: hogy ő lesz a jobboldal új Messiása. Ugyanis a jobboldali szlovák szavazó sose szerette a domináns pártelnököket. Az teljesen egyértelmű, hogy Procházka új szeletet vág ki a tortából, ám annak nagysága még erősen kérdéses. Talán ha konszolidálódna a jobboldal, azaz a sok kicsiből legfeljebb egy-két nagy maradna, jobb eséllyel pályázna az ellenzék vezérének posztjára. De annak, hogy egy teljesen új párttal kerüljön nyerő pozícióba, egyelőre nem látom komoly esélyét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.