A legdrágább dolog ára

<p>A Milan Mrázik orvos által kezdeményezett kampány közel egyéves eredményének értékelése ismét felhívja a figyelmet az egészségügy anyagi helyzetére. Dr. Mrázik olyan kitűzőt tett a köpenyére, melynek felirata szerint viselője nem fogad el hálapénzt.&nbsp;</p>

 

Tavaly ősszel az orvosszakszervezet támogatásával egy másik mozgalom is indult, amely a korrupció feltárását tűzte zászlajára. Az elsőhöz eddig 412, a másikhoz 291 orvos csatlakozott. Azt tudjuk, hogy az egészségügy alulfinanszírozott, és már a szocializmus idején is nyílt titok volt, hogy az orvosi ellátás nem ingyenes. A Zajac miniszter idején bevezetett húszkoronás vizitdíj is csak jelképes hozzájárulást jelentett, de még a gyógyszerek sokszor borsosnak érzett ára se mindig fedezi annak teljes előállítási költségét. Persze Szlovákiában a betegbiztosítás még egészen jól funkcionál, de hogy a rendszer átfogó reformra szorul, senki számára nem lehet kétséges. Egyelőre nincs jelentős orvoselvándorlás, de a helyzet bármikor megfordulhat. A nemrég felemás eredménnyel végződött orvossztrájk csak haladékot adott, eredményt nem hozott. Nagyon kevesen vannak, akik baj esetén ne nyúlnának mélyen a zsebükbe. A választási lehetőség ugyan most is megvan. Például a privátbankári szolgáltatások nem csak jobb befektetési vagy üdülési lehetőségek kínálatát jelentik, hanem exkluzív egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférést is. Az orvosi ellátás lassan kétfelé szakad, az olcsóbb és gyengébb államira, és a hatékonyabb, de drágább magánklinikaira. A szakadék most még nem nagy. A felmérések azt mutatják, hogy a hálapénz elfogadása jellem kérdése, és nem függ közvetlenül az orvos bérétől. Akárhogy is, a betegek nagyobb hozzájárulása idővel elengedhetetlenné válik. Az egészségügyi szolgáltatások díjának emelése tulajdonképpen nem járna akkora tehernövekedéssel, csupán hivatalosan fizetnék be azt az összeget, aminek egy részét most feketén adják az orvosnak, nővérnek. Az ár-érték arányok nyilvánvalóbbakká válnának, a gazdaság fehéredne, és az olcsó egészségügy illúziója is megszűnne. Első lépésben differenciált díjszabást lehetne bevezetni, olyat, amelyet a rizikós csoportok esetében a piaci alapon működő biztosítók már rég alkalmaznak. Ha egy önhibájából betegesebb ember, például egy szenvedélyes dohányos többet jár orvoshoz, ne az egészségtudatosak pénzéből gyógyítsák. Egy ilyen megoldás még igazságosabbá is tenné rendszert. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?